Observation Point Varna Beach - пример за градска регенерация край морето
Български архитектурни награди 2019







Πpoeĸтът Observation Point Varna Beach получи специална награда във втopoтo издaниe нa "Бългapcĸитe apxитeĸтypни нaгpaди" нa Kaмapaтa нa apxитeĸтитe в Бългapия. Автори на проекта са арх. Георги Бачев и арх. Добринка Петкова от Arhis Project.
За мястото
Обектът е разположен в контактната зона на Варна с морето, непосредствено под Морската градина – най-големия парк във Варна и единствен със статут на недвижима културна ценност. На терена откъм Морската градина има пешеходно уширение пред изкуствено езеро. Откъм морето има алея с открита площадка покрай плажа и отводнителен канал към езерото. Преди реконструкцията площадката е била завзета от заведения, които от малки временни постройки се превръщат в структура, блокираща връзката между алеята и морето. Обектите са изградени без каквато и да е била връзка – пространствена, стилистична или естетическа с контекста – Алеята и Морската градина на Варна. Архитектите от Arhis Project са поканени да участват в концепцията за развитието на площадното пространство в рамките на цялостното реновиране на територията през последните години.
За проекта
Един от проблемите на зоната е липсата на контакт между улицата и плажа. Идеята е да се осъществи връзка между алеята и морето, като се направи пробив на това място.
Паузата в застрояването е естествена връзка на обекти от Морската градина - Алпинеума с езерцето под Моста на желанията и морето. Този пробив е нужен не само визуално, но и функционално осъществявайки пешеходен подход към плажа.
Преходът е маркиран с пергола, която свързва сградите и кадрира гледката към морето. Визията ѝ е реминисценция към модернизма от 60-те години. В този период са проектирани и изградени околните сгради и сега фасадите им са реновирани в духа на този стил. Най-емблематичната от тях е ресторант „Фар“ с характерната си вита външна стълба.
Самото площадно пространство е съставено от две зони - терасовидното слизане с места за сядане и рампа, която се спуска плавно към плажа. Рампата, покрита с дърво с характерен диагонален растер, изразява движение и оформя свързана пешеходна площ като рамка на цялата територия. Тя започва от нивото на алеята, слиза до контактната зона на площада с плажа, завивайки успоредно на морето на север около ресторант „Фар“ и по протежение на съседните заведения, за да се върне отново на нивото на тротоара.
Местата за сядане са статични – гладка бяла циментова повърхност с денивелация между реализираните нива от по три стъпала. Те са оформени като кръгли площадки за сядане в зоната на рампата, насочвайки и маркирайки посоката на движение. Озеленена с пълзящи растения стена по протежение от юг, загатва за силуета на Морската градина.
За въздействието на проекта
Площадното пространството е подходящо за разнообразни дейности и вече е използвано за хореографски клипове, има планове за организиране на прожекции по контактните стени.
Проектът се радва на положителна обществена оценка, хората го приемат добре и им харесва да се разхождат тук, снимайки се или просто седейки пред морето.
И най-важното - морето и плажът в тази зона отново са достъпни и близки за пешеходците по алеята, казват проектантите.
Вижте още проекти за регенерация на градската среда и за нови сгради в дигиталната база данни pds.bg