Необходими са указания за употребата на Плана на София
Ангел Буров, урбанист и преподавател от УАСГ, по време на дискусия за бъдещите промени в ОУП
Какви трябва да са същността и съдържанието на ОУП на София и как планът да бъде по-достъпен, прозрачен и ясен. Това коментира Ангел Буров, урбанист, работил по устройствени планове и преподавател в УАСГ по време на форум за бъдещите промени в документа.
Общият устройствен план на София представлява инструмент, чрез който се опитваме да подредим нашия общ дом. Той определя разпределянето на публичните инвестиции, а от там повлича след себе си и много частни инвестиции. Този процес води до определени взаимодействия, от които някои печелят повече, а други губят, започна презентацията си Буров.
Планът на София е инструмент, който се опитва да защитава определени ценности, но понякога се случва и да ги подменя. Съдържанието му е препълнено с технократски език, който не винаги е разбираем, тъй като документът е изготвян от различни хора, които не са работили в синхрон помежду си, смята урбанистът.
Според него ОУП има комплексно съдържание от множество най-различни текстове и схеми. Поради това за гражданите и инвеститорите не е лесно да се ориентират в него. Необходими са указания за употребата на документа. Полезен би бил, например речник на използваните термини, какъвто в момента няма, категоричен бе Буров.
Процесът по промяната на документа трябва да бъде осъществен прозрачно на всеки един етап – от подготвката на детайлите до взимането на крайните решения. Обосновката в последния етап също е много важна. По този начин ще стане ясно защо са избрани именно тези решения и ще може да се проследи кой е имал основна роля във взимането им, поясни Буров.
За града и обществото ни е важно да осъзнаваме в какъв етап на развитие се намираме в момента. Не много далеч във времето беше голямата финансова криза, която се отрази сериозно на строителния сектор и градските територии, припомни урбанистът.
Според него трябва да се обърне сериозно внимание на жизнения цикъл на вече изградената градска среда. Например до момента няма широка екпертиза по отношение на панелните комплекси, които преобладават в столицата. Това е голямо предизвикателство за следващите 20 години, подчерта експертът.