Надя Данкинова, ФЛАГ: Възможности за финансиране на проекти за мобилност и подобряване на градската инфраструктура

Надя Данкинова, изп. директор фонд ФЛАГ
Изпълнителен директор на Фонд ФЛАГ от 2011 г., а от 2012 г. и на дъщерното дружество Фонд за устойчиво градско развитие - фонд за градско развитие на София по инициативата JESSICA. Магистър по социално икономическо планиране и публични финанси от УНСС с дългогодишен опит в управлението на проекти, финансирани от фондове на ЕС. В публичния сектор с опит като заместник-областен и областен управител на Ямбол, в управлението на общинските финанси като финансов експерт и заместник-кмет на община Ямбол. Активно участва в експертни работни групи, свързани с финансовата децентрализация и общинските финанси, и в разработването на стратегически регионални документи.
Фонд ФЛАГ е инструмент на държавната политика за регионално развитие, създаден в подкрепа реализацията на инфраструктурни проекти на местните власти. За своята вече 15-годишна история фондът се утвърди като значима финансираща институция за българските общини по пътя на устойчивата градска трансформация. Успоредно с това Фонд ФЛАГ създаде устойчиви партньорства с международни финансови институции и търговски банки в стремежа за непрекъснато развитие, подобряване на условията, продуктите, възможностите. Сред над 1300 проекта, финансирани от 2009 г. до момента, голяма част предвиждат подобряване на градската инфраструктура и мобилността.
Г-жо Данкинова, 15 години след създаване на фонд ФЛАГ какви са резултатите от финансиране на инфраструктура за свързаност и достъпност чрез различни финансови инструменти в рамките на ФУГР, ФУГ, инвестиционната и координационна платформа като част от дейността на фонд ФЛАГ?
- Свързаността и достъпността са важни теми за местните власти, които използват всяка налична възможност за реализацията на този вид инвестиции. Ограничеността на собствените средства на общините за инфраструктурни проекти е причина последните два програмни периода (2007 - 2013, 2014 - 2020) основните общински инвестиции да се финансират чрез оперативните програми. Голяма част от тях са насочени за проекти, осигуряващи свързаност и достъпност – пътища, градска инфраструктура, велоалеи, екологичен градски транспорт, изграждане на зарядна инфраструктура и др.
Финансовите инструменти за градско развитие по Оперативна програма „Региони в растеж“ дават възможност на допустимите 39 общини да ползват дългосрочни заеми при най-добри условия за цялостни подобрения в градската инфраструктура. От 2021 г. е достатъчно общините да докажат икономическите ползи от реализацията на подобни проекти, без да необходимо генерирането на директни приходи от съответните финансирани обекти. През изминалата година Фонд за устойчиви градове сключи договори за над 60 млн. лв. за финансиране на проекти за модернизация на градската среда, включващи ремонт на улици, елементи на инфраструктурата, междублокови пространства, енергоефективно улично осветление, подобряване на достъпността на пешеходните пространства.
В допълнение, Инвестиционната и координационна платформа, създадена съвместно с Европейска инвестиционна банка, осигури достъп до ресурс над 100 млн. лв. на всички 265 български общини, осигурявайки по-широки възможности за допустимост. Нейното договаряне за период от по-малко от година ясно открои нуждите, като голяма част от проектите са именно за подобряване на свързаността на населените места и тяхната достъпност.
Как са подпомагани проекти за подобряване на градския транспорт?
- Фонд ФЛАГ подкрепя проекти за градски транспорт основно чрез предоставяне на мостови заеми и заеми за осигуряване на собственото участие на общините по проекти, финансирани с грантове. Обичайно това са проекти на висока стойност, предвиждащи грантова част (от оперативна програма "Околна среда" или "Региони в растеж") и собствен принос, непосилен за общинските бюджети. Необходимо е значително допълващо кредитно финансиране за осигуряване на успешното и навременно изпълнение на този тип проекти и именно тук Фонд ФЛАГ е най-полезен.
Какви са особеностите на финансиране на проекти за зарядната инфраструктура?
- Чрез Фонда за градско развитие по инициативата JESSICA Фонд ФЛАГ финансира първия проект на частен инвеститор за изграждане на мрежа от зарядни станции в София. В рамките на Фонд за устойчиви градове продължава надграждането на мрежата както в София, така и в градове от Южна България. Над 200 са инсталираните станции до момента, свързани в мрежа, част от предоставяна услуга за споделена мобилност.
Предизвикателствата пред реализацията на тези проекти са много и различни, но като основни се открояват утежнена регулаторна рамка, бавен процес на съгласуване на потенциални местоположения на станциите с общините, трудности при осигуряване на необходимото електрическо захранване, нарушения във веригите за доставки. Същевременно реализацията на тези проекти е много важна за градовете, особено с проблеми със замърсения въздух.
Как съдействате за подкрепа на проекти на зеления преход?
- Фонд ФЛАГ и механизмите за подкрепа, в които участва, предоставят финансиране за широко портфолио от проекти, голяма част от тях с принос за зеления преход. От енергийна ефективност през екологичен градски транспорт, от енергоефективно улично осветление до инсталиране на ВЕИ, проектите за развитието на градовете и регионите са свързани със зеления преход и ще заемат все по-голям дял от търсеното финансиране.
Какви са възможностите за насърчаване на общините за интегрирани и устойчиви проекти?
- Общините създадоха множество стратегически документи в посока осигуряване на интегрирани инвестиции, но при дефинирането и изпълнението на проектите все още сякаш интегрираният подход остава на заден план и се реализират проекти „на парче“. Това до голяма степен се дължи и на ограничените възможности на местните власти за реализация на по-мащабни и амбициозни инвестиции от наличния административен капацитет за управление на проекти, от финансовата дисциплина и използване на различни източници на подкрепа.
Реализацията на интегрирани и устойчиви проекти изисква и ясно планиране на източниците за финансиране – обикновено такива проекти се реализират най-успешно чрез комбинирана подкрепа от различни допълващи се източници – бюджета, безвъзмездна помощ и финансов инструмент. В тази връзка яснотата на възможните източници, по-мащабните целеви фондове - отвъд едногодишни бюджети, ще са предпоставка за успешно планиране и реализация на интегрирани и мащабни проекти.
За новия програмен период 2021 - 2027 г. Европейската комисия насърчава засилването на градско и териториално измерение на политиката на сближаване, като чрез Програмата за развитие на регионите се планира реализацията на интегрирани териториални инвестиции, чиято цел е да допринасят в максимална степен към цел на политиката „Европа по-близо до гражданите“.
Какво предстои - какви са новите решения и инициативи, по които работите и очаквате в бъдеще?
- Изчерпването на ресурса в рамките на Инвестиционната платформа с ЕИБ и интереса на общините мотивират продължаването на платформата. Фонд ФЛАГ вижда своята нарастваща роля в подкрепата на зеления преход, включително с акцент на финансирането върху проекти за преход към чиста енергия и нисковъглеродна икономика.
Вижте статията в дигитален формат в брой 2/2022 на списание ГРАДЪТ