Лиляна Павлова, ЕИБ: Развитието на инфраструктурата е част от стремежа към стабилност и устойчивост

- Г-жо Вицепрезидент Павлова, продължава ли устойчивата инфраструктура да бъде сред инвестиционните приоритети на ЕИБ в тези нестабилни времена на война и икономически предизвикателства?

- Да, разбира се - всички кризи, през които светът преминава, не ни отклоняват от целите и посланията на Европейската инвестиционна банка. Инфраструктурата продължава да бъде един от четирите инвестиционни приоритета на ЕИБ, наред с иновации и професионални умения, малки и средни предприятия, и климат. Дори бих казала, че в този момент, когато сме изправени пред предизвикателствата и последиците от войната в Украйна, всички ние виждаме все по-ясно важността на устойчивите модели в един иначе несигурен свят, а развитието на инфраструктурата е част от този стремеж към стабилност и устойчивост.
В дни на изпитания, изискващи постоянни решения и механизми за справяне с хуманитарните, политическите и икономическите аспекти на конфликта, все по-важно е да обединим усилия в името на едно сигурно и по-спокойно бъдеще. Именно на фона на разрушението, нашето желание за съзидание и изграждане добива нова мощ, посока и решимост.
- Кои са значимите инфраструктурни проекти в България, подкрепени от Европейската инвестиционна банка?
ЕИБ е партньор на българските власти от десетилетия в подкрепа на ключови инфраструктурни проекти от национален и регионален мащаб. От началото на дейността си в България ЕИБ е предоставила 5,5 млрд. евро за проекти, които намаляват регионалните различия, повишават стандарта на живот на хората и увеличават конкурентоспособността на предприятията.
Всеки проект има своята значимост за развитието на страната и подобреното качество на живот на хората.
В рамките на структурния програмен заем например, през 2021 г. ЕИБ подкрепи с 43,2 млн. евро инвестициите във втората фаза на модернизацията на железопътния път между Пловдив и Бургас. Това включва осъвременяване и изграждане на близо 110 км релсов път и поставяне на сигнализация и телекомуникации по протежение на 285 км от жп линиите.
През 2021 г. ЕИБ и Столична община подписаха рамков заем на стойност 60 млн. евро за насърчаване на устойчивата градска мобилност в столицата. Средствата от ЕИБ помагат за изграждане на екологично устойчива транспортна система, която внася подобрения в ежедневието на гражданите.
В допълнение към кредитната дейност, ЕИБ продължава да предлага значителна техническа и консултантска помощ на публичния и частния сектор при доразвиване на проектните им идеи и намирането на точните инвестиции. България е сред най-големите ползватели на консултантските услуги на ЕИБ, като например Програмата за съвместна помощ за подкрепа на проекти в европейските региони, известна като JASPERS, и Европейския консултантски център по инвестиционни въпроси.
Един от успешните проекти по линия на JASPERS е Софийското метро. Нашата работа и експертиза помогнаха на столицата да разшири мрежата на метрото и да гарантира, че ще обслужва жителите за десетилетия напред.
Благодарение на експертите на JASPERS две отсечки по Линия 3 получиха безвъзмездна помощ от ЕС в размер на почти 450 млн. евро. В допълнение, ЕИБ одобри финансиране за приблизително 260 млн. евро. Надявам се, че скоро ще подпишем и нов договор за финансиране на новите отсечки.
ЕИБ продължи да подкрепя и основна устойчива инфраструктура. Банката участва в модернизирането на Международно летище София със заем от 40 млн. евро. Финансирането е подкрепено от Механизма за свързване на Европа (CEF) на Европейската комисия.
Предоставените от ЕИБ финансови средства ще спомогнат за модернизиране на инфраструктурата и за привеждане на нормативната база и мерките за безопасност и сигурност в съответствие с водещите международни стандарти. Освен това, проектът ще подобри ефективността на летищните съоръжения, включително компонентите за енергийна ефективност и ще гарантира най-съвременна защита на околната среда.
Европейската инвестиционна банка помага и при подготовката, оценяването и изпълнението на проекти, финансирани от ЕС, по силата на Споразумение за консултантска подкрепа за проекти (PASSA). Така например ЕИБ оказва помощ на България за подобряване на водоснабдителната и канализационна мрежа на страната. Близо 1,5 млн. души ще се възползват от подобрени услуги за пречистване на отпадъчни води, а 220 000 хиляди жители на България ще получат по-качествено водоснабдяване. Екипът по PASSA на ЕИБ помага с технически консултации за проекти на стойност 1 млрд. евро в сектора на водите в цялата страна. За мен е изключително удоволствие и фактът, че ЕИБ ще продължи с дейностите по PASSA с нов Меморандум за Разбирателство с Правителството на България относно подкрепа за проекти на ЕС.
Групата на ЕИБ, която се състои от Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд, ще продължи да помага на българската икономика да се разширява и да създава повече работни места, особено като работи с Европейската комисия и други партньори от ЕС, за да финансира повече ключови инфраструктурни проекти.
- Без обаче да изпускате от поглед голямата и жизненоважна тема за климата, нали?
- Разбира се. Държа да подчертая, че ЕИБ, като банката на Европейския съюз, продължава да стои твърдо зад Европейската зелена сделка – тя е ключова част от целта на ЕС да бъде неутрален по отношение на климата до 2050 г.
Не бива да губим от поглед тази толкова важна цел, независимо от настоящите сложни предизвикателства.
Даже енергийната криза, пред която сме изправени, е още по-голямо доказателство за необходимостта да използваме повече възобновяеми енергийни ресурси и стимул по-бързо да предприемем действия за тази трансформация.
Разбира се, постигането й е свързано с огромни инвестиции във всяка област на икономиката, особено в инфраструктурата, която ще подобри транспортните, енергийните и водните услуги.
Механизмът за възстановяване и устойчивост заедно с политиката на сближаване и Механизма за справедлив преход ще бъдат от основно значение за постигането на тези важни цели.
Като банката на ЕС, Групата на ЕИБ разполага със своята Пътна карта на климатичната банка, в която сме очертали как ще подкрепим 1 трилион евро инвестиции за климатични действия и устойчивост на околната среда до 2030 г.
Годишната инвестиция в климатични действия за 2021-а достигна 51% от дейността на Банката – резултат, с който истински се гордеем.
Финансирането и консултантските услуги на ЕИБ подпомагат транспорта с ниски въглеродни емисии, енергийна ефективност на сгради, обновяването на горите и редица други проекти, които помагат на обществото да се адаптира към климатичните промени, които се случват в момента. В същото време нашата работа по климатичните действия и регионалното сближаване върви ръка за ръка.
- Каква е позицията на ЕИБ спрямо случващото се в Украйна?
- На този въпрос мога да ви отговоря в два аспекта: като отношение и като конкретни действия.
Европейската инвестиционна банка застава твърдо зад Украйна в тази несправедлива война. Ние вярваме, че мирът и съзиданието, а не конфликтът и разрушението, са инструментите на прогреса.
България, за съжаление, заедно с другите страни от централна и източна Европа, усеща в сериозна степен последиците от тази война.
ЕИБ одобри кредитна линия от 4 милиарда евро, допълнена от консултативната платформа EMBRACE, за да подкрепи държавите-членки на ЕС, приемащи хора, бягащи от неоправданата инвазия на Русия в Украйна, и да развие жизненоважна обществена инфраструктура за бежанците и приемащите общности.
Чрез EMBRACE държавите-членки на ЕС могат да получат консултативна помощ за бърз достъп до инвестиционни проекти, финансови инструменти и други платформи за интеграция на бежанския поток. Услугите на EMBRACE се осъществяват от експерти на ЕИБ и външни консултанти, ако това се налага. Важно е да се уточни, че EMBRACE не предлага грантове и заеми, а достъп до финансиране от страна на ЕС, като реципиентите могат да бъдат както от публичния сектор (градове, местни власти, регионални администрации), така и финансови институции, които изпълняват инвестиционни дейности в полза на бежанците и приемащите общности.
Само няколко седмици след руското нашествие Банката успя в бърз порядък да предостави и 668 млн. евро на украинското правителство за спешни ликвидни нужди, като допълнително са предвидени и инвестиции за още 1,5 млрд. евро, предназначени за възстановяване на разрушеното от руската армия. Пакетът от хуманитарна помощ в размер на 2,5 млн. евро, който се координира от Института на ЕИБ е пряка помощ за хората, засегнати от войната.
Един ден (а всички се надяваме той да е скоро) Украйна ще поеме по пътя на възстановяването и ще трябва да бъде изградена отново. ЕИБ има готовността да бъде част от тези усилия, както направихме и след конфликта през 2014 г.
- Какви са действията на ЕИБ в лицето на енергийната криза, отприщена от ситуацията в Украйна?
- По отношение на стратегическата устойчивост на европейската икономика, ЕИБ подкрепя целта на REPowerEU за постепенно премахване на зависимостта на Европейския съюз от руския внос на газ, петрол и въглища възможно най-скоро.
Дългосрочното решение за сигурността на доставките на газ е да се помогне за намаляване на търсенето на газ чрез инвестиции във възобновяема електрическа и топлинна енергия, както и чрез значително увеличаване на мерките за енергийна ефективност в съществуващите сгради и промишлеността.
Взаимната свързаност на енергийната мрежа също трябва да бъде засилена, за да се повиши гъвкавостта на енергийната система на ЕС и да бъде тя по-добре подготвена за сътресения, като тeзи в резултат на украинската криза.
Зеленият водород, произведен от вода и възобновяема енергия, има – като замества изкопаемите горива – огромен потенциал за намаляване на глобалните въглеродни емисии в промишлени сектори, които трудно могат да бъдат намалени. И все пак, подобно на много технологии на ранен етап в миналото и настоящето, сложното взаимодействие на икономически, регулаторни, промишлени и оперативни предизвикателства все още трябва да бъде преодоляно, преди водородът да може да играе мащабна роля в съвременната индустриална икономика. Преминаването към водорода се очаква да изисква инвестиции от стотици милиарди евро през следващите десетилетия и ще изисква значителни суми частно финансиране наред с публичното финансиране.
В Европейската инвестиционна банка през последното десетилетие отпуснахме над 550 милиона евро заеми, пряко свързани с водородни проекти. Това спомогна за финансирането на над 1,2 милиарда евро общи инвестиции във водород.
С нашата цел да подкрепим 1 трилион евро в зелени инвестиции до 2030 г., Групата на ЕИБ може да даде решаващ принос за REPowerEU, укрепвайки енергийната сигурност и правейки Европа по-малко зависима от изкопаеми горива. Фокусът на подкрепата на ЕИБ за енергийния сектор след приемането на Политиката за енергийно кредитиране през 2019 г. бяха именно инвестициите в енергийна ефективност, нисковъглеродна и възобновяема енергия и инфраструктура на електроенергийната мрежа в подкрепа на електрификацията на икономиката. През последните пет години повече от 90% от нашето финансиране в енергийния сектор е посветено на тези приоритети.
Войната в Украйна всъщност се оказа сред най-силните аргументи да ускорим инвестициите в зелена енергия, за да бъде Европа по-малко зависима от вносните изкопаеми горива.