Изпълнени са около 81% от първия етап от подземния най-бърз градски транспорт
След няколко месеца ще започнат да се движат и първите пробни влакове по новата линия 3 на метрото между метростанция „България“ и „Красно село“.
След няколко месеца ще започнат да се движат и първите пробни влакове по новоизграденото трасе на Линия 3 на столичното метро в участъка между метростанция „България“ и „Красно село“. Довършителните работи на двете станции на метрото са в ход, към момента са изпълнени около 81% от първия участък на третия лъч, предвижда се в края на 2019 г. да бъдат готови 8 км от метрото. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова. Заедно с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков и изпълнителния директор на „Метрополитен“ проф.Стоян Братоев те направиха инспекция на строителството на Линия 3 от метрото в участъка от бул. "България“ до „Красно село“. Това е първият участък от Етап 1 с готов релсов път. Трасето и започнатите довършителни работи бяха инспектирани с работна дрезина.
„Метрото е най-големият проект за следващата година, който има ефект както за транспорта, така и за въздуха", посочи също Фандъкова. За строителството на третата линия работят 21 компании като главни изпълнители. Строителството на Линия 3 се осъществява с финансиране по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ и съфинансиране от общината. За следващата година от бюджета на Столична община залагаме 82.5 млн. лева, които са осигурени с помощта на Европейска инвестиционна банка, каза кметът Фандъкова.
В следващия програмен период, с европейско финансиране от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“, предвиждаме изграждане на две разширения на метрото, които ще свържат централната градска част с кварталите "Левски" и "Слатина". Първият проект предвижда изграждането на 6 нови метростанции от ул. „Шипка“ в близост до Военна академия „Г. С. Раковски“ до бул. „Цариградско шосе“ при УМБАЛ „Света Анна“. Второто разширение е с 3 нови метростанции и достига до жк "Левски".

Това заяви министърът на транспорта, информационни технологии и съобщенията Росен Желязков по време на провелата се на 19 декември инспекция на третата линия на метрото. Министър Желязков отбеляза, че през настоящия програмен период на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ се инвестират около 2 млрд. евро в транспортна инфраструктура в страната, и добави, че за следващия период е заложен дори леко завишен финансов ресурс, но се очаква до края на 2019 г. да има пълна яснота по въпроса. „Ще следваме аналогична логика при разпределянето на средствата след 2020 г., като за метрото предвиждаме приблизително 500 млн. евро“, заяви министърът. Той отбеляза още, че от една страна е важно да се даде възможност повече граждани да се движат с подземната железница, а от друга страна да се направят необходимите връзки за интермодалността на транспорта. Като пример министър Желязков посочи връзката на метрото в кв. Горна баня с жп линията София-Перник. „Трябва да има взаимна свързаност и приемственост в използването на различните видове транспорт“, каза в заключение Желязков.
В момента се изграждат два от четирите етапа на Линия 3 на метрото,
разположени в участъка „Бул. Вл. Вазов – център – ж.к. Овча Купел – жп линия София-Перник в кв. Горна Баня“ с обща дължина 12 км и 12 метростанции.

Етап 1 включва трасето „Бул. Вл. Вазов – Орлов мост – НДК – бул. България – кв. Красно село“ с дължинва 8 км и 8 метростанции, метродепо в кв. Земляне и доставка на 20 метровлака от фирма „Сименс”.
Етап 2 включва трасето „Кв. Красно село – ж.к. Овча Купел – жп линия София-Перник в кв. Горна Баня“ с дължина 4 км и 4 метростанции, със срок на завършване: началото на 2020 г.
Участъкът от Етап 1 предвид голямата му дължина и възможността за изграждането на вътрешните конструкции на станциите, релсовите пътища и довършителните работи след преминаване на тунелопробивната машина през съответния участък, е разделен на два пускови етапа. Първият пусков участък е с дължина 5 км и включва 5 метростанции: МС „Патриарх Евтимий”, МС „НДК”, МС „Медицинска академия”, МС „Бул. България” и МС „Красно село“. Той трябва да бъде завършен през септември 2019 г.
Вторият пусков участък е с дължина 3 км и 3 метростанции: МС „Хаджи Димитър” на бул. Вл.Вазов, МС „Театрална” и МС „Орлов мост“, и следва да бъде завършен в края на 2019 г.

Тази година завърши строителството на депото в кв. „Земляне“ и вече са доставени първите 12 влака. Предстои оформянето на необходимата документация за приемането на обекта от приемателна комисия.
На 5 от метростанциите от Етап 1 са изпълнени основните помещения за монтаж на оборудване и са започнати довършителни работи. Предстои монтаж на перонните врати между влаковете и пътниците.
С пускането на третата линия общо половин милион души ще ползват метрото в ежедневните си пътувания. Около 90 хил. тона годишно вредни емисии ще бъдат спестени във въздуха с пускането на Линия 3 на метрото.