Форум „Таляна“ във Варна: Повече за развитието на креативни квартали в България
В рамките на форум „Таляна” лекции изнесоха експерти от различни професионални области, които по един или друг начин имат отношение към подобряване и развитие на градската среда. Повечето от тях не бяха хора, работещи постоянно за конкретен арт квартал, но опитът им в процесите на трансформация или регенерация на градски зони беше много ценен. За да се заимства приложимото и полезното за квартал "Таляна", както и за другите креативни зони в българските градове.
И така, още на 14 юни вечерта, след обиколката на Стара Варна, водена от краеведа Християн Облаков, и кратка почивка с италианските специалитети на Gioia Amore Grande, в сградата на Фондация „Иноватор” започнаха първите лекции, отворени и за широката публика.
Първата презентация беше на Нурхан Реджеб и Силвия Чакърова от студио Place.make, които говориха на тема "Жизнена и активна градска среда". Двамата основават консултантско студио през 2014 г. в София, след като приключват обучението си в САЩ и Австралия и известно време трупат професионален опит зад океана. Работят по проекти в сферата на градския дизайн, градското планиране и изследвания. „Нашата страст са хората и начините, по които те използват, създават и си взаимодействат с градовете и средата”, споделят Силвия и Нурхан. И още: „Ние популяризираме градски дизайн и планиране, водени от човешкия мащаб и човешките изживявания. Винаги оставаме чувствителни към специфичния местен контекст. Работим за създаване на места със силни идентичности, които насърчават социалното взаимодействие между хората.”
Екипът на студио Place.make работи в партньорство с много български общини, като един от най-мащабните проекти, в които участват, е „София – град за хората“ – пилотен проект за изследване и анализ на публичните пространства в центъра на столицата по методологията на световно известния датски архитект и урбанист проф. Ян Геел и основаното от него студио "Геел".
В края на 2018 г. и началото на 2019 г. Силвия и Нурхан подпомогнаха с методически консултации архитекти от Сдружение „Таляна”, които се бяха заели с проучване на пешеходната достъпност на територията на район „Одесос” и в частност – на „Таляна”. Проучването беше възложено на специалистите от „Таляна” в рамките на международния проект CityWalk. След като беше установено, че по ул. Цар Симеон I има необходимост от повече пешеходни зони и такива за споделено ползване от пешеходци, велосипедисти и автомобили, изграждането им залегна в общинския проект за реконструкция на улицата. Този проект вече е реализиран. "Предстои за проследим как ще заживее улицата след трансформацията", споделиха Нурхан и Силвия. Така ул. Цар Симеон I – една от основните в „Таляна”, има шанс да стане добър пример за това какво може да се постигне, когато си партнират професионалисти, граждански организации и местната власт.
Прочетете пълния текст и информация за форума