Българи спечелиха архитектурен конкурс във Франция

Българското архитектурно cтyдиo Ѕіmрlе Аrсhіtесturе е класирано на първо място в мeждyнapoдния apxитeĸтypeн ĸoнĸypc зa изгpaждaнe нa нoв мeмopиaл нa миpa във Фpaнция по пoвoд 100-гoдишнинaтa oт ĸpaя нa Πъpвaтa cвeтoвнa вoйнa. Πpoeĸтът щe бъдe peaлизиpaн пo инoвaтивнaтa тexнoлoгия 3D пpинтиpaнe нa бeтoн дo ĸpaя нa гoдинaтa.
Арх. Александър Йончев от Ѕіmрlе Аrсhіtесturе разказа за проекта по време на Архитектурно-строителната седмица, която се проведе от 6 до 9 март в Интер експо център в София.
Проектът има за цел да създаде едновременно физическо и лично преживяване, което въздейства на сетивата и свързва човека с архитектурата и светлината. Като Мемориал на Мира неговата конструкция се завърта около едно спокойно ядро. Архаичната и безвременна форма на конуса отразява безкрайността на темата за мира.
Посетителят може да влезе през тесен процеп, който го въвежда в „коридора на пречистването". Този коридор, потопен в полумрак, има за цел да го отдалечи от заобикалящия го свят, за да го отведе до залата на Мира - едно пространство с правилна симетрична форма, което насочва погледа към небето. Същият този поглед, който по времето на Първата световна война се свързвал със страха и с терора, днес символизира мира, надеждата и безкрайността. Пространството приканва посетителя да помисли над значението и необходимостта от мир за цялостното съществуване на човечеството.
Мемориалът е композиран от два пресечени конуса. Външният конус, чийто отрязан връх сочи към небето, представлява обвивка, която разделя вътрешността на Мемориала от заобикалящия го свят. Вътрешният конус, който сочи към земята, създава втора граница, този път между „коридора на пречистването" и залата на Мира. Един малък процеп между двете форми пропуска лека и насочена зенитална светлина в „коридора на пречистването" и по този начин насочва към сърцето на проекта.
Конструкцията ще бъде издигната чрез 3D принтиране на бетон. Геометрията на Мемориала взима предвид тази техника, както и габаритите на принта и неговия капацитет на работа. Стоманобетонна основа е положена на терена и е покрита с кварцови плочи. Изпринтеният бетон се захваща в нея, а накрая принтерът се изтегля с кран през зениталния отвор с диаметър 5 метра.