„Балкански поток“: 900 м тръби се полагат на ден, 474 км е трасето през България

Работата по трасето на „Балкански поток“ напредва при съобразяване с всички мерки, свързани с въведеното извънредно положение. Това установи проверка на място на министър-председателя Бойко Борисов, който бе придружен от изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов. Те се запознаха с дейностите по изграждане на площадката на компресорна станция „Расово“, както и по линейната част от газопровода.
Компресорна станция „Расово“, с площ около 120 дка, е разположена в землището на едноименното село, област Монтана. Тя ще бъде оборудвана с три компресорни агрегата (2 работещи и 1 в резерв) с инсталирана мощност по 12 MW всеки от тях. В момента на площадката се изпълняват фундаментите под газотурбокомпресорните агрегати и приключва грубият строеж и вътрешните електро- и ВиК инсталации на сградите.

Предстои да се изгради и втората компресорна станция от трасето на „Балкански поток“ – „Нова Провадия“. И двете станции ще бъдат оборудвани с компресори от най-ново поколение, произведени от лидера в сектора – американската компания Solar Turines.
Трасето на преносния газопровод от турско-българската до българо-сръбската границе е с обща дължина 474 км. В момента на инспекцията по него се полага секция между крановите възли Селановци и Вълчедръм в областите Враца и Монтана. Трасето преминава през землищата на 34 общини в 11 области.
Във временните строителни бази са доставени над 22 хил. броя тръби за 265 км. На пристанище Бургас се намират още близо 6500 броя тръби, достатъчни за още 79 км. Почистен е хумусът от над 230 км, разнесени са тръби за около 220 км, от които са заварени 150 км. В момента дневно се изкопава по 1 км траншея и се полагат по 900 м. тръби в посетения участък.
Заради обявеното извънредно положение, свързано с коронавируса, работниците на обекта, които пристигат от чужбина, първо изкарват 14-дневна карантина и след това се включват в строителните дейности, стана ясно по време на инспекцията.
Премиерът Борисов обърна внимание и върху факта, че след завършването на газопровода, площите ще бъдат възстановени, така че отново да се ползват за земеделски нужди. Около 1 млн. лв. обезщетения са платени до момента на земеделските производители, като се очаква сумата да достигне 5 млн. лв.
Над 45 археологически обекта са открити по трасето на „Балкански поток“, обяви изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов. Дружеството има договор с Националния археологически институт с музей, в съответствие с който всеки артефакт е подложен на щателно изследване.
Проектът за разширение на газопреносната инфраструктура „Балкански поток“ е част от концепцията за газов хъб Балкан, чиято цел е утвърждаване ролята на България като водещ търговски разпределителен център в региона. Неговата реализация ще допринесе за повишаване сигурността на газовите доставки, засилване на конкуренцията и прозрачността на пазара с природен газ и по-добри условия за потребителите. Проектът има ключово значение за изпълнение на приоритетите на правителството, свързани с диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. Първият етап от „Балкански поток“ - 11 км от турско-българската граница до компресорна станция „Странджа“ бе въведен в експлоатация през м. октомври миналата година.