Архитекти критикуват проекта на "Фуксас" за пл. "Св. Неделя"
Проектът предлага „пъзел" от технически модерни, но убиващи живота на площадното пространствено предложения, смятат от САБ

Първопремираният проект на студио „Фуксас“ за реконструкцията на пл. „Св. Неделя“ не може и не трябва да бъде основа за инвестиционното проектиране. Това заявяват от Съюза на архитектите в България и Обединение „Сдружени софийски архитекти" по повод резултатите от международния конкурс.
Проектът не представя задоволително решение за пространственото взаимодействие и обвързаността на пл. „Св. Неделя" със съседните му пространства и участието му в цялостната комуникационна структура на Столичния център, смятат от творческо-професионалните организации.
Не се предлага транспортно-комуникационно решение, облекчаващо в достатъчна степен свързаността на пл. „Св. Неделя" със съседните, функционално свързани с нея площади и пространства. Става дума преди всичко за запазване на трамвайното трасе, което е особено конфликтно в пресичането на бул. „Витоша" и ул. „Алабин" и запазването профила и класа на бул. "Т. Александров".
Видимо е нарушен сакралният характер на площада, като основна негова характеристика. Става дума за ненужно масирано присъствие на чужди по характер малки архитектурни форми (т. нар. „гъби" или „чадъри"), нарушаване обхвата на визуалното присъствие на катедралния храм „Св. Неделя" на площада, подценяване и нереализиране на възможностите за подчертаване и функционално осмисляне на главния вход на храма - от запад, в конфликт с което е и запазването на трамвайното трасе.
Общото функционално-пространствено решение нарушава важни функционални взаимодействия, определяни от присъствието освен на храма „Св. Неделя", но и на сградите Патриаршията и Богословския факултет. Затруднени ще бъдат традиционни религиозни ритуали и свързани с религиозната практика дейности - в частност пренебрегнати са особено масовото присъствие на посетители по Коледа и Великден и традиционното масово обхождане на храма на Великден.
Проектът не предлага ясен подход и последователна политика по отношение на археологическите дадености. Предлага се неубедително експониране на по-малоценните находки пред хотел „Балкан", докато не се предлага алтернатива за добре известните от повече от 90 години монументални археологически дадености в южната част на площада.
Проектът предвижда по-наситено озеленяване на западната част на площада. С оглед на съществуващите пешеходни потоци, функционирането на храмовите ритуали и въздействието на храма, това е неподходящо.
Проектът не предлага никакви решения за оживяване на площада и свързаните с него пространства. Премахват се и повечето от функциониращите тераси към заведенията за хранене от юг, югоизток и югозапад.
Проектът като цяло разрушава и премахва смисъла на площада като място за срещи, масови събития, религиозни ритуали, краткотраен отдих, храненето като обществено-културна функция. Площадът се обезсмисля и се трансформира в „Патчуърк", „пъзел" от сами по себе си атрактивни, но необвързани чрез функционална и образна логика - технически модерни, но убиващи живота на площадното пространствено предложения, категорични са архитектите.