Академия ГРАДЪТ 2019: Конкурсен проект за териториално и селищно устройство на жк "Експериментален"
Йоанна Бойчева, Гергана Петкова, Мелани Качарова, ВСУ "Любен Каравелов"


Конкурс „Градска среда и инфраструктура” е част от шестото издание на Академия ГРАДЪТ 2019 и до журиране достигнаха 24 участници, възпитаници на УАСГ, ВСУ "Любен Каравелов", ЛТУ, НБУ, Варненски свободен университет, Politecnico di Milano, UCL- The Bartlett School of Architecture, Technische Universität Munchen.
Основната концепция на Йоанна Бойчева, Гергана Петкова и Мелани Качаровае е създадаване на приятна градска структура, обединяваща рекреационни, жилищни и обществени функции. Разработваната територия се намира в София, жк. Експериментален, на север граничи с НПЗ Изток, на изток с квартал Горубляне, южната граница е с ул.“ Околовръстен път“, а на запад с жк. Младост 4.
Съобразявайки се с Общия устройствен план на София, запазват основните комуникации, свързващи ул. „Околовръстен път“ и бул. „ Цариградско шосе“ и другата главна улична артерия, свързваща жк. Младост 4 с кв. Горубляне.
Обхватът на разработката е 110 хектара, при които се прилага първа регулация по чл. 16 от ЗУТ. Изследвани са собствеността на имотите, като за всеки един от тях е приложена първа регулация (от площта на всеки един имот са иззети 25% от площта за инфраструктура, в замяна на което всеки собственик получава урегулиран поземлен имот (УПИ).
Авторският екип се е съобразил с навлизащите в територията зелени клинове, като добавя и нови с цел постигане на повече зелени пространства и места за рекреация, където се осъществяват основните пешеходни подходи, свързващи различните територии.
В обхвата на разработката се създават два центъра - културен и административен. Културният център е съставен от детска градина, училище и обединяващ ги, чрез пешеходна улица – културно образователен център. Културно-образователният център е съставен от Библиотека, Галерия, Многофункционална зала, Кафене, Администрация, арт работилници за различните възрастови групи, зали за обучение и покривни градини. Обединяващото между отделните видове сгради са съвременните материали, покривните градини и озеленените фасади. Мащабът им е съобразен спрямо околното застрояване и възприятието на децата. Административният център се намира в непосредствена близост до ул. „ Околовръстен път“, като в него са разположени Търговски център, Административни сгради в близост до тях хотел със СПА център и зони за отдих и рекреация. Оформено е защитно озеленяване в южната част на административния център, което служи за намаляването на въздушния шум и повишаване на комфорта на обитаване на отделните типове сгради. В жилищните територии са разположени три типа застрояване: еднофамилни сгради, редови сгради и секционни сгради. Еднофамилните сгради с РЗП 200 кв. м са 619 броя като в тях се помещават 3 714 жители, редовите сгради с РЗП 160 кв. м са 228 броя и 1368 жители, секционните сгради – 101 броя, с 1111 жилищни единици и 4444 броя жители.
Градският транспорт обслужва цялата разработвана територия, спирките са съобразени спрямо обществените центрове, като са спазени минималните радиуси на обслужване от 400 м.
Останалите визуализации от проекта на Йоанна Бойчева, Гергана Петкова и Мелани Качарова може да откриете ТУК
Проектите на всички участници в конкурс „Градска среда и инфраструктура” може да разгледате ТУК
Проектите в конкурса „Градска среда и инфраструктура” се оценяват от жури, включващо доказани архитекти и инженери и представители на водещите компании в сектора. Награда на публиката ще се присъди на проекта, получил най-голяма подкрепа на Facebook страницата на конкурса. Награждаването на победителите ще бъде на 26 септември, Sofia Event Center, от 17:30 ч. до 19.00 ч. Партньори на Академия ГРАДЪТ 2019, са: Джи Пи Груп, Алукьонигщал и Аурубис България.
Инициативата „Академия ГРАДЪТ”, стартирала през 2014 г., е отговорът на "ГРАДЪТ Медиа Груп" на нуждата от комуникация между поколенията професионалисти, създаващи съвременните градове и сгради по света и у нас. Конкурсът стимулира и поощрява комуникацията между различните поколения архитекти и инженери, които да споделят и предават своя професионален и житейски опит в най-важния и труден момент от професионалната реализация на младите български архитекти и инженери по света и в България – напускането на студентската скамейка и първите години в професията.
Основната цел на инициативата през 2019 г. е да се популяризират сред широката професионална общественост най-добрите дипломни работи на българските студенти от специализираните университети в България и чужбина в направленията сгради и вътрешни пространства и градска среда и инфраструктура.