БАВ се утвърждава като сериозен партньор във ВиК сектора
Проведе се редовното общо събрание на Българската асоциация по водите

Изминалата година беше интензивна за водния сектор - приемане през април 2014 г. на Стратегия за развитие и управление на ВиК - основа за предстоящите реформи в отрасъла, създаване на областни ВиК асоциации, описание на ВиК активите, функционален анализ на ДКЕВР, активно изпълнение на голяма част от проектите по ОПОС, договаряне на условията за предоставяне на средствата по ОПОС 2014 - 2020. БАВ беше търсен като сериозен партньор от институции, международни организации, компании. За съжаление обаче не успяхме да постигнем започване на подготовка на специализиран Закон за ВиК и по исканията ни за въвеждане на социални помощи за заплащане на ВиК услуги. Не успяхме да убедим правителството печалбата на държавните ВиК оператори да бъде използвана за инвестиции, а не да бъде прибирана в бюджета, изтъкна в своя доклад пред годишното общо събрание миналата седмица председателят на БАВ инж. Иван Иванов. В асоциацията членуват общо 477 членове, от които 127 корпоративни (от тях 34 ВиК дружества), младите членове на БАВ под 35 г. са 59.
БАВ работи по проект "Осъществяване на процесен бенчмаркинг в отрасъл ВиК", финансиран съвместно от Дунавската водна програма, Световната банка и БАВ. В него през 2014 г. взеха участие 12 ВиК оператора: Благоевград, Бургас, Видин, Враца, Габрово, Ловеч, Пазарджик, Пловдив, Русе, "Софийска вода" АД, Стара Загора, Ямбол. Свършеното е високо оценено от спонсорите, които удължиха финансирането за 2015 г.
БАВ има възложена от Столичната община поръчка "Актуализация на стратегията за развитие на инженерната инфраструктура в Столичната община". Асоциацията участва и в проект по ОПОС за създаване на Ръководство за намаляване на загубите на вода.
Чрез участието си в Междуведомствената група за изпълнение на Стратегията за отрасъл ВиК и Обществения съвет към МРРБ са представени коментари по различни разработки като методика за определяне границите на агломерациите, промени в нормативните документи, свързани с дейността на ДКЕВР. Чрез Асоциацията на индустриалния капитал в България БАВ участва в Комитета за наблюдение на изпълнението на ОПОС и в работната група по преговорите за ОПОС 2014 – 2020 г.
Сериозен напредък е направен по отношение инициативата "Знак за качество на БАВ", изтъкна инж. Иванов. Разгледани са заявления за седемнадесет групи диаметър и водопроводни и канализационни тръби, знак за качество е даден на дванадесет, в сертифициране са още 5 продукта. Председател на изпълнителната комисия "Знак за качество" е инж. Йорданка Стоянова.
До края на годината сред планираните прояви са състезание по откриване на скрити течове и обучителен семинар "Намаляване на неотчетените водни количества", 20 и 21 май, Бургас, семинар "Качество и контрол на питейните води", 25 и 26 септември, Слънчев бряг, седма международна конференция "Намаляване загубите на вода във водоснабдителните системи", 10 и 11 ноември, Интер Експо Център, конференция "Предизвикателства при изпълнението на проекти по ОПОС и по ПРСР" през ноември.