Да се направи анализ и да се оценят добрите практики по ОПОС от стария програмен период
Пламен Никифоров, технически отдел, "Станилов" ЕООД

Една от дейностите на фирма "Станилов" с най-висок приоритет е изпълнението на инфраструктурни проекти по програми "Околна среда" и "Развитие на селските райони". По-важните от обектите са проекти за водния цикъл на градовете Димитровград, Габрово, Видин и Шумен по ОПОС, водоснабдяване на с. Петко Славейков и с. Кръвеник в община Севлиево, ПСОВ и колектор в община Баните, канализация и ПСОВ в с. Расово, общ. Медковец по ОПРСР, закриване на депа за неопасни отпадъци в Лом, Созопол и Русе и изграждане на регионално депо за неопасни битови отпадъци в община Добрич, финансирани по ОПОС.
Някои препоръки:
- при изпълнението на еднакви по вид обекти, финансирани от един същ източник, може в голяма степен да се унифицират тръжните документи и критериите за оценка на офертите. Това ще намали разходите на възложителите за подготовка на документите, ще улесни подготовката на офертите и ще направи по-прозрачен избора на изпълнители
- в много случаи, когато общините имат съфинансиращи функции, средствата не се осигуряват. Следва да се включват и други институции като Фонд ФЛАГ, кредитиране при префенциални условия от български или международни финансови институции и др.
- да се прецизира контролът при подготовката и одобряването на проектите. Често те са с пропуски и непълноти, които забавят изпълнението и изискват скъпи и с малка ефективност решения.
Добри практики
Канализационна мрежа на гр. Димитровград - десен бряг
Финансиране: 5.5 млн. евро (ОПОС и национално финансиране)
Бенефициент: община Димитровград
Изпълнител: обединение "Аква Марица с водещ партньор "Станилов" ЕООД
Цел: Събиране на отпадъчните води от десния бряг на р. Марица и отвеждането им към ПСОВ
Обхват: Изграждане на главни канализационни колектори, второстепенни клонове, отливни канали, преливници и всички прилежащи съоръжения. Реконструкция на съпътстваща водопроводна мрежа. Обща дължина на канализацията 2336 м. Обща дължина на водопроводите 2336 м. Възстановяване на настилки по цялата ширина на пътното платно.
Рехабилитация и разширяване на ВиК мрежата на Габрово - етап 2
Финансиране: 5.5 млн. евро (ОПОС и национално съфинансиране)
Бенефициент: община Габрово
Изпълнител: "Станилов" ЕООД
Цел: Събиране на отпадъчните води и отвеждането им към ПСОВ, подобряване на състоянието на водопроводната мрежа.
Обхват: Рехабилитация на ВиК мрежа в ЦГЧ, рехабилитация на ВиК мрежа в квартал Лъката и Камъка, рехабилитация на ПС"Петкова нива" в кв. Камъка, рехабилитация на дере ХЕИ.
Реконструкция на водопроводната мрежа на с. Петко Славейков и с. Кръвеник
Финансиране: 1.2 млн. евро (ПРСР)
Бенефициент: община Севлиево
Изпълнител: обединение "СЕЛВИ 2013" с водещ член "Станилов" ЕООД
Цел: Подобряване на качеството на водоснабдителните услуги
Обхват: Реконструкция на водопроводна мрежа с дължина 16 446м и 659 отклонения в с. Петко Славейков. Реконструкция на водопроводна мрежа с дължина 5 582 и 179 отклонения в с. Кръвеник.
Обектите в Димитровград и Севлиево са завършени през 2014 г., в Габрово и в Видин са във финален етап на изпълнение. Те отговарят на следните критерии за добри практики:
- Устойчивост - положително екологично, социално и икономическо въздействие в съответните райони
- Иновативност - съвременни иновативни технологии и материали при строителството, безизкопни технологии, където е възможно с възстановяване на настилките по цялата ширина на пътното платно
- Свързаност - обектите се вписват в цялостната концепция за подобряване на екологичното състояние и на качеството на водните услуги в съответните райони.
- Повторяемост - приложените технологии на изпълнение могат да се използват и на други обекти
- Надграждане - обектите са част от водния цикъл на населените места, има възможност за разширение на изградените ВиК системи.