Приоритетите за 2014 - 2020 включват 2.3 млрд. лв. за води и 562 млн. лв. за отпадъци
Ивелина Василева, министър на околната среда и водите

Подобряването на околната среда води до подобряване на бита и стандарта на живот на гражданите, до голяма степен благодарение на осигуреното безвъзмездно европейско финансиране. Непреките ползи от мащабните европейски проекти като създаване на много т. нар. зелени работни места, на възможността за участие на частни капитали в дейностите по управление на водите и отпадъците, създаване на възможности за постигане на икономически растеж в рамките на устойчивото развитие.
14 години след транспониране на законодателството в сферата на водите и 7 години след присъединяването към ЕС ние все още изоставаме, имаме много съоръжения, които трябва да бъдат изградени, имаме да постигнем съответствие със законодателството, особено във връзка с Директивата за градски отпадъчни води в близо 360 агломерации. Нуждите в този сектор са грандиозни. Съгласно последните анализи във връзка с изготвянето на Стратегията за развитие на ВиК сектора те се оценяват на 11.7 - 12.2 млрд. лв. По програма "Околна среда" до момента са изградени 17 ПСОВ, други 55 са в процес на изграждане.
В сферата на отпадъците с пълноправното си членство в ЕС България се задължи да изгради инфраструктурата за третиране на отпадъци в съответствие с европейското екологично законодателство. Срокът за привеждане в съответствие изтече в средата на 2009 г. Въвели сме в експлоатация 34 регионални системи за управление на отпадъците, до края на 2015 г. се очаква да се изградят още 13 броя. България има ангажимент да закрие и старите неотговарящи депа.
По програма "Околна среда" са изградени четири депа за отпадъците, преди дни беше открита новата система в с. Стожер. В процес на изграждане са 16 депа за отпадъци.
Разбира се, трябва да споменем, че и "Метрополитен" също е бенефициент по ОПОС 2007 - 2013 с 10 метровлака.
По приоритетна ос 1 "Води" договорените средства възлизат на 4.2 млрд. лв., изплатените са 2.1 млрд. лв. В сферата на отпадъците са договорени 852 млн. лв., изплатените са 398 млн. лв.
Общо изплатените средства по ОПОС са 2.8 млрд. лв.
Рамковият документ за предоставяне на средства е Националният план за управление на отпадъците 2014 - 2020, приет през декември м.г. До 2020 г. трябва да постигнем 50% рециклиране за битовите отпадъци и 70% рециклиране на строителните отпадъци, а количеството на биоразградимите отпадъци да бъде намалено на 35% от депонираните отпадъци.
Приоритетите през програмния период 2014 - 2020 включват 2.3 млрд. лв. за води и 562 млн. лв. за отпадъци. Фокусът на инвестициите включва изграждане на ВиК инфраструктура в агломерациите над 10 хил. жители както за ПСОВ и канализация, така и ПСПВ и водопроводи, реализиране на реформата във ВиК сектора. В сектора на отпадъците целта е надграждане на системите чрез центрове за повторна употреба на отпадъците, анаеробни компостиращи инсталации, инсталации за предварително третиране, съоръжения за отделно третиране, инсталации за производство на енергия. Ще подпомогнем и демонстрационни проекти с възможност за частен капитал.
Една от нашите цели е намаляване на административната тежест чрез опростяване на документите, особено за малките и средните фирми, и електронен обмен на информация.