Очаква се през 2015 г. фондът да финансира нови проекти за над 30 млн. евро
Илияна Цанова, старши банкер, ЕБВР, директор на Фонд за развитие на общинската инфраструктура на Западните Балкани
Г-жо Цанова, как действа Фондът за развитие на общинската инфраструктура на Западните Балкани (Western Balkans Municipal Infrastructure Development Fund - MIDF )?
- Фондът за развитие на общинската инфраструктура (MIDF) е специализиран инвестиционен фонд за финансиране на инфраструктурни проекти. Основан е в края на 2013 г. със седалище в Люксембург и е финансиран със средства от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), немската банка за развитие KfW, както и донорски средства от правителствата на Австрия, Швейцария и Германия. MIDFоперира посредством първокласни търговски банки партньори в страните от Западните Балкани – Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Сърбия и Черна гора.
Целта на фонда е да осигури финансиране зa общински инфраструктурни проекти в Западните Балкани. Нашите проучвания показаха, че нуждите от инвестиции за базова инфраструктура са високи, а финансовите възможности на общините и бюджета са крайно недостатъчни, за да ги покрият. Освен осигуряването на финансов ресурс при изгодни условия за инвестиции мисията на фонда е да развие местния пазар за общинско финансиране посредством кредитиране от търговски банки. Основните пречки пред развитието на пазара на общинско финансиране, най-общо казано, са нежеланието на търговските банки да поемат общински риск и да финансират такъв тип проекти, от една страна, и липсата на капацитет от страна на общините да подготвят добри проекти, които да привлекат финансиране от банките, от друга. За тази цел MIDFпредоставя и безвъзмездна техническа помощ на търговските банки партньори и на крайните кредитополучатели (общини, дружества за комунални услуги и други) посредством избрани консултанти. Целта е да се създадат траен капацитет и експертиза за подготовка, финансиране и реализиране на инфраструктурни проекти както на ниво търговски банки, така и на ниво крайни кредитополучатели. Фондът разполага с 9 милиона евро за техническа помощ, които са предоставени от австрийското и от швейцарското правителство.
Всяка банка партньор е избрана след предварителен анализ на нейното финансово състояние, управленска структура, репутация и вътрешни процеси. MIDF споделя кредитния риск на проекта, като предоставя на банките партньори гаранции или директно съфинансира с тях избрани инфраструктурни проекти. По този начин фондът не само насърчава банките да финансират проекти с голямо обществено значение, но и мобилизира съществен финансов ресурс от тях за такива инвестиции. Планът "Юнкер" например следва същата философия за мобилизиране на частен ресурс за инвестиции в страните - членки на ЕС. Единствено в Сърбия фондът предоставя нормално кредитни линии на търговските банки, което означава, че поема риска на съответната банка, но не и на крайните кредитополучатели.
Фондът се управлява от професионален мениджър, избран след конкурс.
Какъв тип проекти и до каква стойност финансира фондът в Западните Балкани? Как се кандидатства за средства - общините ли са бенефициенти? Могат ли фирми да кандидатстват за финансиране по конкретен проект на територията на Западните Балкани?
- Фондът финансира широка гама от проекти, който отговарят на определени икономически, правни, екологични и социални критерии. Това включва изграждане на нова или модернизация на съществуваща инфраструктура, свързана с водоснабдяване и канализация, градски транспорт, управление на отпадъци, пътна инфраструктура, топлофикация и газоснабдяване, енергийна ефективност, както и образователна и социална инфраструктура.
Размерът на финансирането от фонда може да бъде от 100 000 до 5 000 000 евро, а срокът на финансиране не може да надвишава 10 години.
Крайните бенефициенти (кредитополучатели) могат да бъдат както общини, общински и държавни компании за комунални услуги, така и частни дружества, който предоставят обществени услуги (например транспортни оператори, частни оператори на ВиК, концесионери и др.). MIDFби могъл да финансира и публично-частни дружества и проекти, реализирани на база на публично-частни партньорства.
Повече информация за допустимите проекти, крайни бенефициенти и условията на финансиране може да бъде намерена и на интернет страницата на MIDF – www.midf.lu.
Крайните кредитополучатели кандидатстват за финансиране от фонда пред съответните търговски банки партньори. В случаите, в които крайните кредитополучатели следва да избират финансираща институция посредством обществена поръчка, съответната банка партньор участва в процедурата.
Може ли да дадете пример за отпуснати заеми - при какви лихви, за какви проекти? Има ли вече подписан договор за заем? Има ли завършен проект с финансиране от този фонд? Може ли да се оцени ефективността на фонда?
Фонът е основан в края на 2013 г., поради което все още има кратка история. Към настоящия момент предстои сключването на около 10 споразумения с търговски банки партньори, като същевременно се провеждат срещи с потенциални крайни бенефициенти. Имаме идентифицирани готови проекти, допустими за финансиране. MIDF подпомогна подготовката на тези проекти и в бъдеще ще продължи да осигурява помощ на крайните бенефициенти чрез избран за целта консултант. Това ще гарантира целесъобразност, екологичност, законосъобразност и устойчивост на проектите.
През 2015 г. се очаква фондът да финансира нови проекти на стойност над 30 милиона евро. Това включва проекти в сектор водоснабдяване и канализация, пътна инфраструктура, управление на отпадъци, улично осветление и изграждане на ново училище.
От допустимите за финансиране проекти в секторите ВиК, отпадъци, топлофикации, енергийна ефективност, обществен транспорт, социална инфраструктура към кои има най-голям интерес?
Към този момент се търси финансиране най-вече в секторите водоснабдяване и канализация и за рехабилитация на пътна инфраструктура. Това е очаквано и отговаря на нашите предварителни пазарни анализи. ВиК секторът в страните от Западните Балкани от години страда от липса на инвестиции и там нуждата от финансиране е много висока.
Каква е крайната цел на създаването на Фонд за развитие на общинската инфраструктура на Западните Балкани? Може ли той да подкрепя развитието на публично-частно партньорство?
Основна цел на MIDFе да покрие съществуващия недостиг от средства за инвестиции в инфраструктурни проекти, породен от финансовата криза, недостатъчните общински бюджети и липсата на капацитет у крайните бенефициенти, на фона на огромните инвестиционни нужди.
В допълнение посредством работата си с търговските банки и техническата помощ към крайните бенефициенти фондът ще подкрепи създаването на устойчив пазар за финансиране на инфраструктурни проекти в страните от Западните Балкани, който се базира на най-добрите европейски и световни практики.
Имаше широк поглед върху развитието на връзките между България и Западните Балкани. Какво е нужно да се направи за осигуряване на транспортна свързаност между тях?
Осигуряването на транспортна свързаност между европейските страни, в това число и между България и страните от Западните Балкани, е от стратегическо значение, поради което е залегнало в много стратегическите документи на финансови инструменти на Европейската комисия. За изпълнението на тези цели е необходими добро планиране, адекватна организация от страна на всяка отделна държава, както и синхронизиране на усилията между държавите.
В тази връзка ЕБВР активно подпомага възстановяването на пътната инфраструктура в Западните Балкани, както и регионалната интеграция. Така например в началото на 2015 г. ЕБВР отпусна финансиране за рехабилитация на пътища и жп линии в Република Македония и Босна и Херцеговина. Това са проекти с регионална значимост. Към момента банката планира финансиране на рехабилитацията на пътищата и железниците в Косово, пътищата в Босна и Херцеговина и Македония. В Черна гора банката планира финансиране на рехабилитацията на местната пътна мрежа и други активности в секторите на летищата и пристанищата.
Визитка Илияна Цанова е родена на 19 януари 1976 г. Има магистратура по финанси от УНСС със сертификат за следдипломна квалификация по финансов мениджмънт от университет "Джордж Вашингтон" в САЩ. Била е заместник министър-председател в 88-ото и 90-ото служебно правителство на България. От 2003 г. до 2014 г. работи за Европейската банка за възстановяване и развитие. От 2006 до 2014 е в централата на ЕБВР в Лондон. Има богат опит в структурирането, договарянето и изпълнението на инвестиции в дялов капитал и дългово финансиране на инфраструктурни проекти в страни от Югоизточна Европа, Украйна и Русия, както и в съфинансирането на проекти със средства от Европейския съюз. |