Мобилно приложение ще информира за ремонти на пътя

Регионалното министерство разработва специално приложение за всички смарт телефони, с което всеки потребител ще може да проверява за ремонтите по пътищата, затворени участъци от тях и т.н. До лятото на 2015 ще бъде готово това приложение. Това обяви в ефира на Би Ти Ви тази сутрин министърът на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова.
Интерактивните технологии се използват и в така нар. електронно броене на транспортните средства по магистралите.
От началото на 2017 г. поетапно ще бъде въведена ТОЛ система, като постепенно ще отпаднат винетките. Камионите, които се движат най-много и рушат най-много ще плащат такси - това е справедливо, посочи Павлова.
До 140 новопостроeни магистрали може да имаме до края на 2015 г. Изцяло завършена ще е АМ "Марица" и започнатите участъци на магистрала "Струма".
През януари 2015 г. ще бъде обявен търга за изграждането на първите 60 км от автомагистрала "Хемус" от Ябланица до разклона за Плевен и Ловеч. До лятото ще бъде избрани изпълнителите на двата лота, като срокът за изпълнението им е две години.
До 2020 година ще бъде осигурено финансиране за останалите 250 км от магистралата, каза още Павлова.
До края на тази година ще бъде готова изцяло АМ "Марица", като ще бъдат довършени още близо 80 км.
Пътят Дупница-Благоевград ще бъде завършен изцяло, като това са близо 48 км, както и 15 км. от участъка Сандански – Петрич.
До края на следващата година ще бъдат завършени и обходния път на Монтана. Ще бъдат завършени и всички пътища, които се рехабилитират по програма "Транзитни пътища" V. Те са с обща дължина от 300км. За целта от бюджета ще бъдат отпуснати 100 млн.лв.
Нови 120 км магистрали, 44 км нови първокласни шосета и 300 км рехабилитирани пътища от първи, втори и трети клас ще има България през 2015 г.
Все още не е осигурено финансиране за проектите София-Калотина и София-Видин, както и за ВеликоТърново-Русе. Това са изключително важни пътни направления, отбеляза Павлова. За тях ще се търси финансиране чрез ПЧП. Ще бъде създаден и фонд Инфраструктура, паралелно с ТОЛ системата. До края на тази година ще бъде разработен бизнес модел, чрез който ще се изберат пътищата и таксите, които ще се заплаща за тях. През 2016 г. ще се търси инвеститор, който да изгради ТОЛ системата, на база на ПЧП. От 2017 г. ще се премине към електронно заплащане.
За санирането до момента са осигурени 1 млрд лева. Това ни позволява през 2015 г. с тези средства ще започнем от най-спешните високи панелни блокове. Това е националната програма за санирането, която беше заложена и в предизборната ни платформа. Блокът трябва да има от минимум 36 апартамента. Блоковете с по-малко апартаменти също ще могат да бъдат санирани, но от друг фонд. Опитваме се да създадем солидарен модел, който да даде възможност на всички нуждаещи се, обясни Павлова.
По думите й 100 сгради ще бъдат завършени през 2015 г. Разчитаме много и на помощта на кметовете. Трябва да има официално събрание на етажната собственост, да се регистрира сдружение, което да предостави пълномощие на общината, след което да започне санирането. Енергиен одит ще бъде направен на всяка сграда, строителните материали ще бъдат проверявани за качество.