Най-старата пречиствателна станция за питейна вода на София – Панчарево, има нов високотехнологичен профил
Поредица мащабни инвестиционни проекти през последните четири години от идването на "Веолия" в "Софийска вода" АД гарантират нов живот на най-старата пречиствателна станция за София – тази в Панчарево. Стъпка по стъпка тя се превърна от занемарено в модерно и високотехнологично съоръжение, в което са вложени повече от 2 127 453 милиона лева през последните 4 години.
Станцията е свързана към компютърна система за контрол и управление – СКАДА, която осигурява 24-часов мониторинг на целия процес на пречистване на водата от яз. "Искър", която пият софиянци. Поредният успешно приключил проект позволява съоръжението да работи изцяло на автоматичен режим благодарение на новите мобилни панели, които са свързани със СКАДА. Това спомага за бързото решение и отстраняването на възникнали проблеми или аварии, както и за управлението на самите процеси на всеки отделен етап и във всяка точка от пречиствателната станция за питейна вода. Панелите осигуряват надеждност и в случаите, когато главният сървър даде грешка, тъй като те остават активни и продължават да поддържат нормалната дейност на съоръжението.
"Софийска вода" наред с някои от големите ВиК оператори в Европа е
въвела и използва компютърната система СКАДА,
чрез която осигурява непрекъснат мониторинг и дистанционен контрол на всеки етап от дейността си – от водоизточника до крайния клиент и от домовете на софиянци обратно до река Искър. Пречиствателната станция за питейна вода в Панчарево беше едно от малкото останали съоръжения, което все още не беше свързано към СКАДА, тъй като проектът се нуждаеше не само от сериозни инвестиции, но и от редица допълнителни модернизации на самото съоръжения, за да може то да функционира в новата високотехнологична среда.
Освен внедряването на СКАДА в ПСПВ "Панчарево" за последните четири години беше поставено и автоматизирано ново табло за управление. Станцията вече разполага и с модернизирана техника и апаратура, чрез която на онлайн монитори се следи денонощно качеството на водата, която постъпва на входа и излиза на изхода. Монтирани са и дванайсет броя нови спирателни крана, тип butterfly, които са необходими за управлението на филтрите. С тяхна помощ процесът става много по-сигурен и ефективен.
Изцяло новият облик на едно от ключовите съоръжения за столицата, което доставя питейна вода на половин София, премина през поредица рехабилитации, част от които е подмяна на агрегатното стопанство, както и уредите за съхранение и дозиране на реагенти (хлор). Новите сега работят изцяло автоматично. След реализиране на проект за реконструкция на хлораторната станция и базисния склад за хлор дозирането на хлора тук се извършва автоматично, а за евентуално изпуснат хлор във въздуха на технологичните помещения се грижат автоматизирани системи за обезвреждане, като не се допуска изхвърляне на хлор в атмосферата.
ПСПВ "Панчарево" е тройно осигурена
и може да пречиства водни количества до 4.5м3/сек, влизащи в станцията от три независими едно от друго алтернативни направления:
- Основно – гравитачен водопровод ВЕЦ "Пасарел" – ПСПВ "Панчарево" при нормален режим на работа се подават 2.25 м3/сек.
- Аварийна връзка – напорен водопровод АК "Зли камък" – ПСПВ "Панчарево" (отклонение от водопровод "Искър", пуснато в действие на 30.04.1990г.)
- Аварийно – напорна върхова аварийна връзка (ВАВ) АК ВЕЦ "Кокаляне" – ПСПВ "Панчарево", като в този случай се подава вода от аварийния (алтернативен) водоизточник яз. "Кокаляне".
В исторически план пречиствателната станция за питейни води "Панчарево" е построена на два етапа. Първият – през 1966 г., и вторият – през 1968 г. През последните няколко години "Софийска вода" модернизира съоръжението поетапно, като реализира основни подобрения по корпуса на самата сграда и на съоръженията вътре в нея. Мащабните последователни реконструкции водят до трайно подобрение на услугата - оптимизират самия процес на пречистване на водата, гарантират следенето на качеството и оптимизират експлоатационните разходи.
Станцията работи 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, като една от важните и значителни стъпки в пречистването е двустъпалната система на пречистване, която позволява пречистване дори и на постъпила вода от водоизточници с по-ниско качество.
През 2015 г. предстои да започне третиране и на технологичните отпадъчни води, отделени при работата на самата станция, което ще затвори изцяло производствения цикъл, ще окаже положителен ефект върху околната среда и ще изпрати в миналото оплаквания на местните хора от действието на станцията . Прединвестиционният проект за нововъведението е заложен в следващия бизнес план и предстои одобряването му тази година. Паралелно тече друг проект за подмяна на цялото оборудване в машинна зала, като цялостното приключване ще бъде заложено в следващия бизнес план.