По ул. "Обиколна" до бул. "Копенхаген" - с велоалея на пътното платно

Предстоидоизграждането на ул. "Обиколна" до бул. "Копенхаген". Строителството ще започне след завършване на процедурата по обществената поръчка - техническите оферти на участниците са отворени, предстои отваряне на ценовите оферти.
Тръжната процедура
Наскоро в Столичната община бяха отворени офертите на участниците в търга за ул. "Обиколна" и разширението на "Бъкстон" в София. За строителните позиции играха осем компании, за консултантската - три. Общата стойност на двата проекта е 3.3 млн. лв.
Първата строителна позиция е за "Доизграждане на ул. "Обиколна" от бл. 211 до бул. "Копенхаген", жк "Дружба 2", район "Искър". В нея участваха шест компании. Те са:
- "СК- 13 Пътстрой"
- "Щрабаг" ЕАД, България
- "Пътища и съоръжения" ЕАД
- "Трейс груп холд" АД
- "Агромах" ЕООД
- "Пътища Пловдив"АД.
Бъдещият консултант и строителен надзор на рехабилитацията ще бъде избран сред трите фирми - участници в търга:
- "Консултантска инженерна група" ООД
- "Софинвест" ЕООД
- "ВМЛ Консулт" ЕООД
Доизграждане на ул. "Обиколна"
Проектът предвижда изграждане на пътни платна, тротоари, велотрасе и съпътстваща инфраструктура. Ул. "Обиколна" се привързва към бул. "Копенхаген" с четириклонно кръстовище. Дължината на трасето е около 1100 м. Интересното в проекта е, че се предвижда еднопосочно велотрасе не по двата тротоара на ул. "Обиколна", а на пътното платно, което има две ленти по 3.50 м в посока, велоалеята и зоната за паркиране заемат по 2.50 м от платното. Припомняме, че ул. "Обиколна" принадлежи към първостепенната улична мрежа - ІV клас главна улица.
Проектантиса специалистите от ОП "София проект".
Пътната част
Габаритът на основното трасе е с пътни платна по 6.00 м в посока, общо 12.00 м, и тротоари от 4.50 м съгласно съществуващата застройка и регулация. На местата на пешеходните пресичания са предвидени тактилни ленти и понижения на бордюрите.
Изготвени са проекти за постоянна и временна организация на движението, като са предвидени необходимите пътни знаци.
Водоснабдяване
Съществуващият водопровод попада изцяло в трасето на ул. "Обиколна". Не се предвижда реконструкция на съществуващите водопроводи. Предвидени са за изграждане 9 нови надземни пожарни хидранта, както и подмяната на един съществуващ подземен хидрант с надземен. Подмяната на съществуващия водопровод следва да се реализира заедно с изграждането на новата канализация по улицата съгласно приетите схеми по част ВиК за район "Дружба 2 - разширение".
Отводняване
Преди да се реализира проектът за отводняване, трябва да се прочистят и продухат съществуващите канали в целия обхват на реконструкцията на ул. "Обиколна". Същото се отнася и за шахтите. Задължително е да се продухат съединителните връзки на съществуващите оттоци. Предвидени са 67 двуставни улични оттока. От тях 50 са двойни, а 17 - единични.
Електроснабдяване
Ще бъдат изградени нови тръбни мрежи - PVC тръби, замонолитени от всички страни с подложен бетон В-10. Отстоянието от дънера на дърветата и храстите е съответно 2 м и 1 м.
Телекомуникация
Ще бъдат положени 2 PVC тръби с ф110 мм от съществуващите шахти в северния и южния тротоар на ул. "Обиколна". Това се прави, за да не се разкопават в бъдеще новите тротоари. Според проекта има 2 нови пресичания на ул. "Обиколна".
Улично осветление
Предвижда се осветителните тела да бъдат НЛВН 150W, монтирани посредством конзоли на стоманотръбни стълбове при средно междустълбие 32 м. Предвижда се изграждане на нова тръбна мрежа, в която ще бъде изтеглен захранващият кабел за уличното осветление.
Ландшафт
Целта на паркоустройството е зеленото пространство да се оформи в унисон със средата, като не пречи, а допълва обслужването й. Търсено е максимално запазване на съществуващата растителност. По проект е предвидено засаждане на 207 широколистни дървета, 39 иглолистни от III величина, 63 листопадни храсти, 396 вечнозелени храсти, 3276 жив плет, 285 почвопокривни, полухрасти, перенни цветя. В обхвата на разработката е проектирана пешеходна зона с парково обзавеждане от пейки, кашпи и места за отдих. Растерът на настилките в пешеходната зона е проектиран в ритъм с редуване на два цвята унипаваж и е тясно свързан с ритъма на новопроектираната растителност.
Проектанти
Част "Геодезия" - Н.Касабов
Част "Пътни работи" - Инж. Р. Наумова
Част "Конструкции" - Инж. Т. Пенева
Част "Отводняване" - Инж. Т. Иванова
Част "Водоснабдяване" - Инж. Н. Метаксов
Част "Електроснабдяване" - Инж. Д. Димитрова
Част "Телефонизация" - Инж. Ст. Чаушева
Част "Улично осветление" - Инж. Цв. Пейчева
Част "Ландшафтна архитектура" - Ланд.арх. Екатерина Антова
Част ПБЗ - Инж. Л. Тризлинцева
Част ПБ - Инж. Л. Тризлинцева