Десислава Терзиева, министър на регионалното развитие: Предприехме конкретни мерки

"По време на управлението ми като министър на регионалното развитие предприехме конкретни мерки, за да спасим страната и резултатите вече са видими. Доволна съм от работата на екипа на министерството."
Това каза министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева на среща с медии, пред които екипът на регионалното министерство отчете работата на ведомството за последната една година.
Предприетите от МРР мерки през последната година са насочени:
- към модернизиране на ВиК отрасъла и на техническата инфраструктура
- подобряване на пътната инфраструктура в по-малките населени места и намаляване на различията между регионите, за да стимулираме тяхното развитие
- подобряване качеството на жизнената среда и на инфраструктурната свързаност.
о Над 35% от второкласната и третокласната пътна мрежа е в лошо състояние, затова ежегодно от държавния бюджет трябва целево да се отделят между 70 и 150 млн. лв., обясни Терзиева.
Продължихме политиката на предходните кабинети за изграждане на магистрали и големи пътни обекти. Строят се обходът на Монтана и Габрово, виадуктите на "Хемус" и "Тракия". С ускорени темпове работим по обявяване на търговете за изграждане и на двата пътни участъка от лот 3 на АМ "Струма", добави Терзиева.
о За първи път от 20 години започва да се инвестира в строителството и рехабилитацията на язовири за питейни нужди. Още тази година може да започне доизграждането на два язовира – "Луда Яна" край Панагюрище и "Пловдивци" край Рудозем. Приетата Стратегия за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията в България до 2023 г. "Малката водна програма" подпомогна 300 хиляди души в 30 населени места в страната в борбата с безводието с 20 млн. лв.
о "Спасихме проекта за енергийно обновяване на българските домове за близо 50 млн. лв. от ОПРР", заяви Десислава Терзиева.
о Предотвратен беше рискът от загуба на 250 млн. лв. от бюджета на ОПРР чрез включването на Северната скоростна тангента в програмата
о Отстояваме в ЕК финансирането на 67 града от първо до четвърто ниво по ОП "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. съгласно Националната концепция за пространствено развитие 2013 - 2025 г.
о Въведена е и нова политика и по отношение на плажовете по Черноморието, с която се уеднаквяват режимите и плажовете могат да се отдават за по-дълъг период чрез концесия. Министърът е утвърдила схеми за обезпечаване с водно-спасителна дейност на 13 неохраняеми морски плажа.
За 1 година са завършени 1 355 км пътища за над 871 млн.лв. Изпълняват се 900 км за 1.4 млрд.лв. Рехабилитирани са 270 км ІІ и ІІІ клас пътища. Ремонтират се още 120 км. По "Транзитни пътища V" през 2014 г. се рехабилитират 500 км През 2013 са завършени 68 км магистрали. През 2014 г.завърши строителството на 25 км Кърджали - Подкова, стартира строителството на 42.4 км магистрали |
Другите акценти - Възстановена е работата на Съвета по децентрализация на държавното управление към министъра на регионалното развитие - Рестарт на политиката за брегоукрепване - Стартира изработването на Национална програма за превенция и ограничаване на свлачищата на територията на България, ерозията и абразията по Дунавското и Черноморското крайбрежие 2015-2020 г. |