Експерти с общ план за действие за корабоплаването в българо-румънския участък по Дунав

"Общо 33 са праговете, които се образуват в няколко участъка на река Дунав при маловодие, като седем от тях са най-проблемните – три са в района на Белене и по един край Батин, Вардим, Косуй и Попина. В последните петнайсет години тенденцията е за все по-дълги периоди на ниски води", каза по време на работна среща по проблемите на корабоплаването, предизвикани от ниските води на реката, изпълнителният директор на ИА "Поддържане и проучване на река Дунав" - Русе, Георги Георгиев.
В двудневната дискусия в Русе в края на миналата седмица се включиха заместник-министърът на транспорта на Румъния Иулиан Матаке, експерти в министерството, ръководителите на Изпълнителната агенция за проучване на плавателния път по река Дунав и Агенцията за Долен Дунав от Румъния, представители на ДП "Пристанищна инфраструктура", Пристанищна администрация, Морска администрация, корабната компания "Рубишипс", Дунавски драгажен флот и др.
Срещата бе инициирана от областния управител на област Русе Венцислав Калчев.
По-скоро изключения са високите нива на реката, които предизвикват преливане на Дунав, отчетоха специалистите по време на срещата.
За да бъде корабоплаването нормално, България и Румъния ще предприемат поредица от действия, които ще осигурят плавателен път в долното течение на реката. Експертите от двете страни са съставили общ план за действия по поддържане на габаритите нафарватера в българо-румънския участък.Те ще подготвят предложения за необходимите количества драгаж, които трябва да се осъществят, и техника, за да се осигурят нормални дълбочини за преминаване през целия участък на реката.
Областният управител Венцислав Калчев ще информира българското министерство на транспорта за взетите решения на работната среща. Обсъдени бяха и проектите, които двете агенции от България и Румъния в момента изпълняват за подобряване на корабоплаването в общия участък.