Компостиращата инсталация в Хан Богров официално работи

Компостиращата инсталация в "Хан Богров" вече работи и произвежда компост от зелени и биологични отпадъци на столицата. Това установиха министърът на околната среда Искра Михайлова с домакините от Столична община - кметът Йорданка Фандъкова, в присъствието на представители на ЕИБ, Европейската комисия, бившия кмет и министър-председател Бойко Борисов, депутати и общински съветници. В изпълнение на политиката по околна среда ние сме в един отбор, защото имаме общи национални цели и ангажименти към българските граждани, изтъкна министър Михайлова.
От октомври м.г. на инсталацията се провеждат тестове.
Тя ще обработва годишно около 44 хил. тона отпадъци - 20 хил. тона биологичен отпадък и 24 хил. тона "зелен отпадък". Инсталацията на площадка "Хан Богров" е разположена на площ от 7 хил. кв. метра. Биологичните отпадъци ще се сепарират в две отделни халета. Там след обработка в специален резервоар ще се превръщат в биогаз, който ще бъде използван в инсталация за производство на енергия и топлина. Генерираната топлина ще бъде достатъчна, за да се поддържат технологичните процеси в инсталацията, а електричеството, освен че ще обслужва собствените нужди на обекта, ще бъде достатъчно, за да се подава към националната мрежа. Като краен продукт инсталацията ще произвежда компост.
На 21 декември ДНСК издаде разрешение за ползване
на компостиращата инсталация за третиране на разделно събрани биологични и зелени отпадъци в Хан Богров - част от първата фаза на проекта за столичните отпадъци. Всички около 40 000 т биологични отпадъци на столицата вече ще се преработват на площадката в Хан Богров. Площадката е с площ 7000 кв.м с две инсталации - за зелени и за биоотпадъци. След разграждането им от получения биогаз ще се произвежда електрическа енергия за 1600 домакинства в България, а отпадните продукти при работата на инсталацията ще са под 1%. Договорът за изпълнение от 6 юни 2012 г. е с обединение "Егерсман&Ко" ("Егерсман", "АТ инженеринг 2000" и "Диана комерс 1").
Този проект е част от първия етап от интегрирания проект за преработване на столичните отпадъци.
През 2011 г. Европейската комисия одобри първата фаза на проекта по ОПОС с 50.54 млн. евро - депото за неопасни отпадъци, инсталация за третиране на зелени отпадъци, инсталация за третиране на биоотпадъци, инженерна инфраструктура и др. По договор с обединение "Геотехмин – Униеко" през 2012 г. бе завършена част от първия етап от проекта - депо за неопасни отпадъци "Садината".
През декември столичният кмет Йорданка Фандъкова подписа
договор с "Актор - Хелектор" за инженеринг на завода
за механично биологично третиране на отпадъци с производство на РДФ гориво. Това стана след официално одобрение от Европейската комисия и положително становище от МОСВ. Срокът за изграждане е 19 месеца, очаква се работите да започнат след няколко месеца. Проектът стартира след промяна на проекта по искане на Европейската комисия, така че да може да произвежда RDF гориво за столичната "Топлофикация", след една отменена обществена поръчка, стигнала до избор на изпълнител, и след три обжалвания - пред КЗК и ВАС на настоящата обществена поръчка - от общината и от двама от отстранените кандидати.
Целият проект "Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столичната община"
е на обща стойност 360 млн. лв., от които 218 млн. лв. са от Европейския фонд за регионално развитие чрез програма "Околна среда", 38 млн. лв. от държавния бюджет и 104 млн. лв. от Столичната община, като 35 млн. лв. от тях общината ще осигури със заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).