Столичната компостираща инсталация - официално завършена
В края на 2013 г. бе подписан договорът за инженеринг на завода за отпадъци

На 21 декември кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова подписа договор с обединение "Актор - Хелектор" за проектиране и изграждане на Завод за механично биологично третиране на отпадъци с производство на РДФ гориво. Това стана след получаване на официално писмо от Европейската комисия, в което се посочва, че са отпаднали всички съмнения по подадените сигнали и потвърждава, че Европейската комисия не е установила нарушения на европейското законодателство, както и след получено положително становище от МОСВ. Срокът за изграждане на съоръжението е 19 месеца. Очаква се през пролетта да започне реалното строителство.Това се случи след една отменена поръчка с избран изпълнител и дълго обжалване пред КЗК и ВАС - от общината и от два от отстранените кандидати. В края на 2011 г. строежът беше спрян от Европейската комисия, защото Брюксел поиска Столичната община да преработи проекта. През ноември 2011 г. общината изпрати за одобрение преработения вариант, а в края на февруари 2012 г. от комисията най-после обявиха, че този път са удовлетворени. Едва тогава стартира и сегашният търг. Заводът представлява фаза 2 на проекта за интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столичната община.
Първият етап - депото в Садината и инсталацията в Хан БогровПрез 2011 г. Европейската комисия одобри първата фаза на проекта по ОПОС с 50.54 млн. евро - депото за неопасни отпадъци, инсталация за третиране на зелени отпадъци, инсталация за третиране на биоотпадъци, инженерна инфраструктура и др.По договор с обединение "Геотехмин – Униеко" през 2012 г. бе завършена част от първия етап от проекта - депо за неопасни отпадъци "Садината". Година по-късно, в деня на подписване на договора за завода - 21 декември 2013 г., от ДНСК бе издадено разрешение за ползване на компостиращата инсталация за третиране на разделно събрани биологични и зелени отпадъци в Хан Богров - още една част от първата фаза на проекта.Всички около 40 000 т биологични отпадъци на столицата вече ще се преработват на площадката в Хан Богров. Площадка е с площ 7000 кв.м с две инсталации - за зелени и за биоотпадъци. След разграждането им от получения биогаз ще се произвежда електрическа енергия за 1600 домакинства в България, а отпадните продукти при работата на инсталацията ще са под 1%.Договорът за изпълнение беше сключен на 6 юни 2012 г. между общината и обединение "Егерсман&Ко" ("Егерсман", "АТ Инженеринг 2000" и "Диана комерс 1") - за проектиране и строителство на компостиращата инсталация "Хан Богров". Целият проект "Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столичната община" е на обща стойност 360 млн. лв., от които 218 млн. лв. са от Европейския фонд за регионално развитие чрез програма "Околна среда", 38 млн. лв. от държавния бюджет и 104 млн. лв. от Столичната община, като 35 млн. лв. от тях общината ще осигури със заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).
Проект за оползотворяване на модифицирано твърдо гориво (RDF - Refuse Derived Fuel) подготвя "Топлофикация- София". Заводът за механично биологично третиране ще произвежда 180 хил. т RDF годишно, от които ще се получават приблизително 19.5 MW електрическа енергия и 58 MW топлинна енергия, т.е. за 30% от клиентите на топлофикационното дружество. Инсталацията ще бъде разположена на съществуващата площадка на ТЕЦ "София" за използване на инфраструктурата. През летния период тя ще произвежда топла вода, а в отоплителния ще работи комбинирано с природен газ. "Топлофикация - София" е приключила с първия етап - избор на консултант - датската компания Ramboll, на технология, площадка и идеен проект и задание за ОВОС. Той се финансира с 1.5 млн. евро от Международния фонд "Козлодуй". За втората фаза - същинското строителство, общината ще търси 130 млн. евро от европейски програми през следващия програмен период.