Започва предпроектното проучване за газовата връзка България - Сърбия
В присъствието на министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и зам.-министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова подписаха договора по схема "Подготовка, проучвания и проектиране за изграждане на междусистемна газова връзка България-Сърбия" по Оперативна програма "Регионално развитие".
С това може да стартира предпроектното проучване на българо-сръбската газова връзка.
"Газовата връзка между България и Сърбия е част от стратегията ни за постигане на истински либерализиран пазар", каза при подписването на документа министър Трайков. По думите му изграждането на връзката ще бъде стъпка към диверсифициране на портфейла от източници на газ за България.
"Подписаният днес договор е резултат от европейската солидарност в търсенето на решения за енергийна независимост след газовата криза през 2006 г.", каза министър Росен Плевнелиев.
Общият размер на предоставената безвъзмездна финансова помощ е 4 953 190 лв, от които 4 210 211,50 лв. представляват съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие и 742 978,50 лв. национално съфинансиране.
Основната цел на схемата е подготовка и изготвяне на предпроектно проучване и подготвителни дейности за изграждане на междусистемна газова връзка България – Сърбия.
Дейностите, които ще получат подкрепа, включват:
- Изготвяне на пред-проектно проучване за изграждане на междусистемна газова връзка България – Сърбия;
- Решение/Доклад по ОВОС на газопроводната междусистемна връзка;
- Анализ "разходи-ползи" за проекта;
- Апликационна форма и пълен комплект документи за кандидатстване за голям проект, по смисъла на чл.39 на Регламент (ЕО) № 1083/2006;
Газовото трасе е с дължина 50 км на българска територия и 100 км – на сръбска. Очаква се газопроводът да осигурява по 1.8 млрд. куб. м газ годишно. След изграждането му България ще има връзка с газовите системи на Сърбия и Унгария, а чрез тях – достъп до доставки от Северна Европа.
Западната ни съседка също има осигурено финансиране за предпроектното проучване.
Целият проект на българска територия ще струва 60 млн. евро, които са осигурени от Оперативна програма "Регионално развитие". Очаква се строителството на газопровода да започне през 2013 г. или 2014 г. и да продължи около година.