През 2011 г. София планира 318 млн. лв. за инфраструктурно строителство
Общата стойност на обектите от капиталовата програма на Столична община за 2011 г., включени в Общинската строителна програма, е 318 000 000 лв. Това се посочва в доклад на заместник-кмета по строителството на София Ирина Савина.
14.3 млн. лв. са предвидени за корекции на реки, за изготвяне на проекти за канали и водопроводи.
26.18 млн. лв. - за текущи ремонти на уличната мрежа (възстановяване на настилките).
51.15 млн. лв. - за изграждане на улици и пътни транспортни съоръжения.
Почти 4 млн. лв. ще отидат за обекти, финансирани по Оперативна програма "Околна среда".
46.88 млн. лв. са предвидени за обекти, финансирани по програма ИСПА: за канал – 35 017 880 лв., за водопровод – 11 862 600 лв.
"Улично осветление" ЕАД ще изграждат обекти на стойност 1.8 млн. лв.
"Топлофикация София" АД ще реконструират 11 км топлопроводи на стойност 6.4 млн. лв.
"Метрополитен" ЕАД ще изградят 13 метростанции с дължина 12.8 км на обща стойност 183 млн. лв. От тях 33 млн. лв. са от бюджета на Столична община и 150 млн. лв. - от Оперативна програма "Траспорт".
През 2011 година на територията на Столична община се предвижда да бъде изградена водопроводна мрежа с обща дължина 27.547 км:
- по програма ИСПА – 3.1 км водопровод,
- по ОПОС – 1.710 км водопровод,
- "Софийска вода" АД – 22.737 км водопровод.
Планираната за изграждане канализационна мрежа е с дължина 37.407 км:
- по програма ИСПА – 23.600 км канал;
- по ОПОС -0.953 км канал,
- "Софийска вода" АД -12.854 км канал.
Общата стойност на каналите и водопроводите, които ще бъдат изграждани от "Софийска вода" АД, е 19.5 млн. лв.
"Софиягаз" ЕАД ще изгражда газопроводи с дължина 25 км, на стойност 6.5 млн. лв.
"ЧЕЗ Разпределение България" АД ще изгражда обекти на обща стойност на 27 млн. лв., от тях 3.85 млн. лв. ще са за кабели за ниско и средно напрежение с обща дължина 236км.
Виваком ще изгражда обекти на стойност 250 000лв.
"Евроком кабел мениджмънт България" ЕООД ще изгради оптична мрежа с обща дължина 55 км на стойност 580 000 лв.
В доклада на Ирина Савина се отбелязва, че във връзка с приетата от Столичния общински съвет Наредба за изграждане на елементите на техническата инфраструктура и гаранциите при строителството им на територията на Столична община експлоатационните дружества предоставят инвестиционните си намерения за 2011 г. в обхват "квартал" и времеви срок за изпълнение на обектите.
Общинската строителна програма за изграждане, реконструкция и ремонт на обекти публична общинска собственост за 2011 г., изготвена от направление "Инвестиции и строителство", съдържа инвестиционните намерения на Столична община и заявените такива от експлоатационните дружества за 2011 г.
Целта е инвестиционните намерения да се групират времево за съвместното и едновременното им реализиране в общи трасета и в обхват "квартал".
При невъзможност за полагане на различни проводи в един изкоп, наложена от специфични технически изисквания, прокопаването се извършва по самостоятелни трасета, но едновременно за всички проводи.
В интервю за агенция "Фокус" Ирина Савина уточни, че има срок, в който експлоатационните дружества трябва да възстановят настилката на една улица след като я разкопаят. Сроковете са различни, в зависимост дали разкопаването е планово или аварийно. Ако разкопаването е планово, срокът е между седмица и 10 дни, в зависимост от големината на обекта. Когато говорим за аварийни разкопавания, които се случват всеки ден и не могат да се предвидят, в договора се залага срок за възстановяване на настилката 24 часа за ключови булеварди и кръстовища, 3 дни за улици, по които минава масов градски транспорт и 5 дни за вътрешно кварталните улички, посочи Савина.
В отговор на въпрос какво се случва, ако някое от дружества не изпълни договорките по договора, заместник-кметът съобщи, че договорите за гаранция тепърва ще бъдат подписани.
Освен тези срокове за възстановяване, новото е, че физическите и юридическите лица се задължават да внасят гаранция, която е 100 лв. на кв. м. при разкопаване, като 50 % от нея ще се задържа до края на гаранционния срок. Изпълнителите ще са задължени да поставят необходимата вертикална сигнализация и информационно-указателни табели.
При завършването на обекта ще трябва да се предоставят протоколи от направени изпитания от специализирана независима лаборатория, гарантиращи качеството на възстановената настилка.
При неспазване срока за възстановяване на настилката, неустойката е 0.5% на просрочен ден, но не повече от 20 % от стойността на гаранцията. Ако се констатира непълно или некачествено възстановена настилка и тя не бъде оправена, санкцията е 15% от внесената гаранционна сума, обясни Ирина Савина.
Запитана дали има глобени фирми, Савина заяви, че до този момент, на базата на старите договори, има много малко наложени актове. През 2010 г. са съставени само два акта в районите "Лозенец" и "Сердика" по 3 хил. лв., на "Топлофикация" за невъзстановена в срок настилка, които обаче са обжалвани в съда.