Обединение "Хут - Станилов" ще строи завода за боклука на София

Столичната община избра консорциума "Хут-Станилов" да построи завода за механично-биологично третиране на отпадъците на София, който ще се намира в местността Садината.
Протоколът с решението на комисията вече е подписан от членовете на комисията и се очаква днес кметът на София да подпише заповедта за класирането, съобщава БТА.
Обединението между българската фирма "Станилов" и германската "Хайлит Умвелтехник" ще изгради съоръжението за над 208.8 млн. лв., а след това годишните му оперативни разходи ще са около 9.43 млн. лв.
То беше предпочетено пред останалия на второ място консорциум между гръцката фирма "Хелектор" и германската "Хохтийф", които предложиха по-висока цена за строежа на инсталацията (над 240 млн. лв.) и по-високи разходи за работата й (9.8 млн. лв.).
Останалите седем участника в процедурата бяха дисквалифицирани, поради пропуски в административните и техническите документи.
Изборът на "Хут-Станилов" беше очакван, тъй като още миналата седмица след отварянето на ценовите оферти стана ясно, че обединението има предимство по двата основни показателя за класирането - цена за изграждане и оперативни разходи.
Преди да вземе окончателното си решение обаче, общината поиска уточняване на офертите на кандидатите, тъй като откри грешки при изчисленията на крайните стойности.
Преди общината да подпише договора по най-голямата си обществена поръчка, трябва да изпрати официалното си решение до всички участници в конкурса и да мине 10-дневният срок за обжалване пред Комисията за защита на конкуренцията.
Очаква се резултатите да бъдат атакувани от някои от отстранените участници.
Според ръководството на общината обжалването ще забави с 2-3 месеца подписването на договор с победителя и началото на строителството. Заводът за отпадъците закъснява вече около година.
Припомняме, отстранени бяха Обединение "МБТ Садината" ("Главболгарстрой" и германската "Тайм везер"), консорциум между испанската "Сиес" и "Балканстрой", "Алпине бау", консорциум между полската "Мостостал", австрийската "Келаг" и българските "Риск инженеринг" и "Енергоремонт", консорциум между белгийската "Кордеел" и австрийската УТТ, "Холдинг Пътища", консорциум между италианската "Данеко" и българската "Валмекс".
В завода за механично-биологично третиране отпадъците първо ще се сортират механично, като ще се отделят тези, които са годни за рециклиране.
От горимите останали отпадъци ще се правят RDF-блокчета, които ще се извозват за гориво в циментовите заводи, а останалите и след тази преработка отпадъци ще се изсушават и депонират в депо за отпадъци.
В отделна инсталация за компостиране ще се преработват зелените и хранителните отпадъци.
Заводът, инсталацията за компостиране и депото за отпадъци се изграждат със средства по ОП "Околна среда" в съфинансиране от държавния бюджет и заем от Европейската инвестиционна банка.
Общата им стойност е над 180 млн. евро.