България ще подготви проекти за €4 млрд. за следващия програмен период на ОП "Транспорт"

4 милиарда евро за инфраструктура е стойността на проектите, които вече се подготвят за следващия програмен период на Оперативна програма "Транспорт" (2014 - 2020 година).
Четете още от конференцията
МОСВ ще съдейства на бизнеса за инфраструктурни инвестиции Български фирми не могат да стигнат до големи поръчки за инфраструктурно строителство Съкращават наполовина времето за одобрение на проекти на национални обекти Общинските власти в България не планират приоритетите си |
Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев на инфраструктурната конференция "Управление и развитие на стратегическа инфраструктура".
По думите му в момента средствата по оперативните програми за инфраструктура са около 1 милиард евро, а заедно с ИСПА и "Транзитни пътища" – около 2 милиарда.
Тази година ще бъде решаваща, както за успеха на проектите до 2013 година, така и за следващия програмен период, заяви Плевнелиев.
Сред проектите в подготовка са лот 3 на магистрала "Струма" - за 500 милиона евро и лот 6 на магистрала "Тракия" (бившата "Черно море") - за 350 милиона евро, чието проектиране вече започва.
Министърът посочи, че целта е да се подготвят проектите така, че от 1 януари 2014 година те ефективно да стартират. Ако всичко бъде изпълнено, до 2020 г. България трябва да има работеща пътна инфраструктура, коментира Плевнелиев.
Той съобщи, че по договор със Световната банка пътната агенция започва замерване на състоянието на пътната мрежа в страната, поради това, че в последните 5 години агенцията не разполага с адекватна информация по този проблем.
Предстои и актуализация на информацията за нивото на пътния трафик, каза Плевнелиев.
Министерството на регионалното развитие е подготвило програма за рехабилитация на 64 моста, която внася за приемане в Министерски съвет.
Отделно се подготвя програма за рехабилитацията на 101 най-натоварени и тежки кръстовища, на които стават най-много катастрофи, каза Плевнелиев.
България може да получи 15 милиарда евро от Европа за периода 2014 – 2020 година, от които 4 милиарда да бъдат за пътища и 3 милиарда – за водни проекти.
Това прогназира Карстен Расмусен, заместник-директор на звено "България" в главна дирекция "Регионална политика" на Европейската комисия.
Той отчете един стартирал търг за пътна инфраструктура за тази година – магистрала "Тракия". Според него ще трябва да бъдат обявени и започнати повече проекти, отколкото могат да бъдат завършени до 2013 година.
По думите му 1 милион евро на ден за пътни проекти е оптималната възможност.
Сред добрите премери за работата на българската администрация Расмусен цитира капацитета на община Габрово и нейния кмет Томислав Дончев, а сред отрицателните примери посочи работата на Агенция "Пътна инфраструктура" през миналата година.
Конференцията е място за качествен дебат. Тук трябва да чуем ясна визия от страна на правителството, възможности за привличане на външни инвестиции и за повишаване на административния капацитет. Това коментираха при откриването на форума Галя Прокопиева, главен редактор на вестник "Капитал" и Венета Кръстева, управляващ партньор на "Градът Медиа Груп", които са съорганизатори на конференцията.
Добрите закони и модерната инфраструктура са основата на успешната държава, допълни модераторът на първия панел, председателят на КРИБ Иво Прокопиев.
Конкуренцията за инвестиции в региона е сериозна и за тяхното привличане е нужна добра инфраструктура, устойчиво развитие на околната среда и оптимална комуникационна и информационна мрежа.
Публично-мастното партньорство е добра възможност за намаляване на риска за държавните чиновници и привличане на свежи капитали, коментиа посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик.
Двудневният форум, който бе открит откри по-рано тази сутрин в столичния хотел "Шератон", поставя основни акценти върху пътищата и железниците, енергийната инфраструктура и водната инфраструктура. Ще бъдат обсъдени и потенциалът за развитие на стратегическата инфраструктура, публично-частните партньорства, финансирането на стратегически инфраструктурни проекти, магистралите и първи клас пътища, инфраструктурните проекти на общините, железниците, метрото.
Сред участниците в конференцията на министрите на благоустройството Росен Плевнелиев, на транспорта Александър Цветков и на околната среда Нона Караджова.
Лектори ще бъдат заместник-министри, експерти от Агенция "Пътна инфраструктура", Българския енергиен холдинг, представители на Европейската комисия, кметове и заместник-кметове, членове на браншовите организации, консултанти, раководители на компании и експлоатационни дружества и др.