Водопроводите под нови пет улици се включват в проекта за интегриран воден цикъл на Смолян
За подмяна на водопроводните и канализационни тръби разкопават пет нови улици в Смолян, включени в проекта за пълен воден цикъл на града, финансиран от програма ИСПА.
Това съобщи радио "Фокус" – Смолян, като се позова на информация от консорциума "Копаса Понстрой ВОД", изпълняващ проекта за пълен воден цикъл на областния град.
Започва работа по улиците "Любен Каравелов", "Възраждане", "Острица", "Деспот Слав" и "Ивайло".
В улиците ще бъде въведена временна реорганизация на движението, като ще се преминава еднопосочно и с изчакване.
От консорциума отправят апел към жителите на улиците да сведат до минимум паркирането на личните автомобили, защото улиците са тесни и когато има паркирани автомобили се затруднява, както работата на техниката, така и самото движение.
Изпълнителите на проекта съобщиха още, че по улица "Наталия" в квартал Райково се използва метод за безтраншенйно преминаване при полагането на новите водопроводни тръби.
Чрез технологията се запазва до голяма степен пътното платно, тъй като не се налага разкопаване.
През 80 метра се правят изкопи, в които се пуска специален апарат, който работи под самия асфалт, като изрязва старите тръби и опъва новите от политилен. За съжаление методът може да се използва на много малко места в Смолян, тъй като в повечето улици има големи "плаващи" камъни, които не могат да бъдат разбити от машината.
Продължават и ремонтите по улиците "Студентска", "Хан Аспарух", "Дичо Петров", "Евридика", "Захари Стоянов", "Заводска", "Гео Милев", "Теменуга", "Снежанка", "Изгрев" и "Руен", "Хан Аспарух" и бул. "България" в района на Планетариума и магазин "Здравец".
До момента напълно е приключила работата по 16 улици.
Проектът за пълен воден цикъл на Смолян започна на 21 октомври. 23.7 млн. евро ще бъдат вложени в подмяната и реконструкцията на общо 60 км водопроводи и 18 км канализация.