До март на магистрала "Люлин" остават 200 турски работници

Към 31 март 2010 година на автомагистрала "Люлин" трябва да останат 200 турски работници и 1300 български.
В момента от 1500 души на обекта половината са българи и половината са турци. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов на специална пресконференция с министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.
След 38 часа гладна стачка кранистката Илиана Гогева, заварчикът Методи Зафиров и шофьорът Валери Иванов прекратиха протеста си, съобщи Зафиров по-късно днес. Решението е взето след подписано споразумение между КНСБ, ръководството на "Мапа Дженгиз" и Изпълнителна агенция "Пътна инфраструктура". Недоволните дават срок до 16 декември на турската фирма да подготви колективен трудов договор, да бъдат подобрени битовите условия на обекта и изравнени заплатите на българските и турски работници. От "Мапа Дженгиз" са приели поставения срок. Ако изискванията на стачкуващите не бъдат спазени, след 16 декември те ще започнат ефективни протести, обяви Зафиров. |
Припомняме, вчера български работници обявиха, че турските им колеги получават възнаграждения до пет пъти по-високи за един и същ труд на една и съща позиция.
Това стана причина за гладната стачка на някои от тях, която започна вчера на обяд.
Днес следобед започват преговорите за подписване на колективен трудов договор между българските синдикати и турския работодател "Мапа Дженгиз". Ще настояваме за спазване на законите в страната и изработване на система за заплащане, която да е справедлива за всички, полагащи един и същ труд, коментира министър Плевнелиев.
Вчера научих за проблемите при изпълнението на магистрала "Люлин". Готов съм да се срещна с турската фирма и съответните европейски органи, заяви Клаус-Дитер Щоле, член на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура".
Трябва да направим всичко възможно в рамките на закона проблемът да бъде решен, а гладната стачка – прекратена, добави той.
Освен в нарушения на Закона за безопасни условия на труд, стачкуващите обвиняват своите работодатели в неспазване на българската Конституция и законодателство, без да посочват конкретни текстове.