НЕК и електродружествата отново в спор за мрежата
activeStoryGal=1; jQuery('#storyGal'+activeStoryGal).toggle(); Позатихнал спор отпреди три години за границите на мрежите, които обслужват Националната електрическа компания (НЕК) и електроразпределителните дружества, се разрази отново при подготовката на промените в Закона за енергетиката.
Поправките трябва да бъдат внесени за обсъждане в правителството до 15 декември.
В основата на спора са трансформаторите, които преобразуват високото в средно напрежение и мрежата за 110 киловолта, която в момента е собственост на държавната електрокомпания.
Подготвяните промени предвиждат мрежата високо напрежение от 220 кВт и 440 кВт да е на НЕК, останалата - на електроразпределителните дружества.
В действащия закон се предвижда потребителите, които директно са присъединени към мрежата на НЕК, да са нейни клиенти. Едно от предложенията на междуведомствената група за поправките е ясно да се разграничат дефинициите на преносна и за разпределителна мрежа.
Подробности четете във вестник "Дневник".