До 5000 лв. глоба за некачествени ремонти на инфраструктурата в София

С глоба от 1000 до 5000 лева ще се наказват фирмите в столицата, ако не възстановят публичната общинска собственост след аварийни или текущи ремонти.
Това се предвижда в проект на Столичната община на наредба за изграждане на елементите на техническата инфраструктура и гаранциите при строителството им в столицата, информира БТА.
Причината за създаването на наредбата е липсата на общ документ за столицата, който да регламентира задълженията на експлоатиращите дружества, операторите на обществени услуги, поставящите електронни съобщителни мрежи, както и на фирмите, които от името на общината или за своя сметка изграждат части от мрежи или съоръжения на техническата инфраструктура, които са общинска собственост - водопроводи, канали, улично осветление и улици.
Според дирекция "Общинска собственост" наредбата ще регламентира действията по поддръжката, ремонта, реконструкцията или изграждането на нови елементи на техническата инфраструктура, които рефлектират върху целостта, здравината, общия вид и чистотата на публичната общинска собственост, под която са разположени.
В наредбата се изисква всяка година до 15 октомври операторите на електронни и съобщителни мрежи, енергийните, топлопреносните, газопреносните и експлоатационните дружества да представят своите инвестиционни намерения за изграждане и подмяна на мрежите им в Столичната община.
Извън заявената програма операторите ще имат право да извършват само аварийни ремонти.
В проектонаредбата се изисква при плановото изграждане на нови или подмяната на стари мрежи и съоръжения на инженерната инфраструктура задължително да се изграждат и сградните отклонения до регулацията на имотите.
Аварийни ремонти на съществуващите мрежи и отклонения, при които е наложително прокопаване на публична общинска собственост, могат да се правят само след писмено уведомяване на районната администрация, предвижда наредбата.
След като аварията бъде отстранена ще се прави констативен протокол и заснемане на участъка от страна на районната администрация.
В почивни и празнични дни експлоатационните фирми ще трябва да уведомяват дежурните в Столичната община, а в първия работен ден ще трябва да се представя писмено уведомление в районната администрация, което ще бъде съпътствано от договор за гаранционно поддържане на засегнатия от аварията участък.
Този договор ще се сключва до три дни след приключване на аварийните работи с кмета на съответния район.
При издаването на разрешение за строеж на елементи от техническата инфраструктура в публична общинска собственост от районната администрация ще правят констативен протокол за текущото състояние на пътното платно, тротоарите, зелените площи, трайната растителност, осветление в участъка, в който ще се строи.
Когато повече от една фирма работи в даден участък по изграждане на успоредни самостоятелни трасета, отговорността им за гаранционния ремонт ще е солидарна, а договорът с районната администрация ще се сключва общо с всички лица.
Всички изградили техническа инфраструктура ще възстановяват за своя сметка възникналите дефекти и повреди, когато дефектите са последица от строителството, в рамките на пет години след издаването на разрешението за експлоатация на съответната инфраструктура.