Климатичните изменения и технологиите променят пазара на имоти
Какви са новите тенденции в сектора на недвижимите имоти, представя докладът на PWC и ULI
Лидерите в сектора на недвижимите имоти в Европа остават уверени в атрактивността на отрасъла като успешен клас инвестиционни активи, въпреки сериозните политически и икономически турбуленции. Заплахата от глобална рецесия, нарастващото търговско напрежение между САЩ и Китай, продължаващата несигурност с Brexit са част от основните теми в годишния доклад на ULI & PWC - Emerging Trends in Real Estate Europe 2020.
Промените в паричните политики доведоха до намаляване на нивата на доходност в някои офисни и логистични пазари през 2019 година. При ниските лихвени нива и отрицателната доходност на ценните книжа, дяловите участия и кредитирането в сектора на недвижимите имоти остават доста привлекателни за инвеститорите, въпреки рисковете на късния етап на пазарния цикъл. Пазарните участници са предпазливи, като предпочитат градове, предлагащи ликвидност и свързаност. Нарастващата цена на работната сила и материалите засилиха рисковете, свързани с развитието на нови проекти и стойността на строителството. Сред най-големите опасности за бизнес лидерите в проучването са политическите и свързаните с екология, социални политики и управление.
Сред европейските градове Париж е на първо място като перспективи в сектора за 2020 година. Проектът "Голям Париж" - най-голямата транспортна схема в Европа, се очаква да отличи френската столица. Берлин, Франкфурт, Мюнхен и Хамбург са в ТОП 10 с доста здравословни перспективи. Добрата динамика на търсене и предлагане е характерна и за други градове от първата десетка като Амстердам и Мадрид. Перспективите на Лондон също са отлични с много капитали, очакващи разрешаването на казуса с Brexit, за да навлязат.
Логистичният сектор продължава да бъде с най-добри перспективи, въпреки високата стойност на активите, които следват променящото се потребителско търсене в резултат на силното развитие на електронната търговия в Европа. При жилищните имоти основен фактор е регулацията на наемите в редица европейски градове. Силният недостиг е причина за инвестиции в сектора и той да бъде в челото на инвестиционните класации за 2020 предвид дългосрочната урбанизация и демографските тенденции.
Наблюдава се трансформация на сектора на недвижимите имоти, който се превръща в част от социалната инфраструктура с все повече смесени активи, подобрена транспортна свързаност, по-голямо използване на технологии и интелигентни мобилни решения. Новите тенденции са неразривно свързани с икономическия растеж на европейските градове и инвестиционния потенциал на сектора.
Повратна точка за околната среда
Климатичните промени ще окажат сериозно влияние върху сектора на недвижимите имоти през следващите 30 години, но още отсега е ясно, че някои лидери в отрасъла вече са изправени пред това предизвикателството, защото носят известна отговорност. Нарастващото обществено вълнение от последиците от изменението на климата влияе върху настроенията в индустрията. Този обществен натиск се превръща в стремеж към постигане на екологично, социално и корпоративно управление. Почти половината от анкетираните мениджъри на компании казват, че рискът от изменението на климата се е увеличил в портфолиото им, а 73% очакват той да стане по-голям през следващите пет години.
Рисковете от държавната регулация в жилищния сектор
Липсата на жилища на достъпни цени е сериозен проблем в много европейски градове от години. Около 61% от анкетираните в доклада са загрижени за достъпността на жилищата през 2020 г. и вярват, че проблемът ще се задълбочи през следващите 5 години. Индустрията реагира на дългогодишния дисбаланс между търсене и предлагане като инвестира все по-голям капитал в разнообразни варианти за отдаване под наем. Въпреки това няколко правителства в Европа - главно на градско, а не на национално ниво - също реагират на въпроса за достъпността с предложения за установяване на контрол върху наема. Това обаче изправя инвеститорите пред различни политически и регулаторни рискове.
Технологичен тласък за бизнеса
Много от лидерите в индустрията разглеждат технологията като стимулираща сила за повишаване на ефективността не само на техния собствен бизнес, но и на услугите, които предоставят на клиентите си – например BIM технологиите на архитектите и доставчиците или инструментите за управление на данни, използвани от инвеститори и мениджъри на активи. Близо две трети от анкетираните са увеличили използването на технологиите в своя оперативен бизнес през последната година. Близо 90% заявяват, че ще продължат да инвестират в дигитализация през следващите пет години. Може да се обобщи, че има консенсус, че секторът на недвижимите имоти е по-близо до началото, отколкото в края на своята „дигитална трансформация“. Но тя набира скорост.