Терените около Сточна гара в София - възможности за парк, културен център или зона за иновации и кръгова икономика?
Трите предложения са резултат от урбанистичен анализ, международна студентска работилница, обсъждания със 100 експерта и над 600 граждани на София и квартала

Екипът на инициативата "Зеленият преход на гарите" представи три предложения за трансформация на района около Сточна гара в София.
Районът около сградата на Сточна града да се превърне в нов градски парк е най-широко обсъжданата и подкрепяна идея в хода на проекта за последната една година. Това е възможен пилотен проект за обживяване на терена, оценен с най-силно обществено и екологично въздействие от граждани и експерти. Реализацията на нов парк на тези държавни терени е относително лесна заради държавната собственост на земята и вече завърналата се буйна растителност в района. Тя е възможна и без допълнително озеленяване, използвайки съществуващата естествена растителност по терена. За реализацията на проекта е необходимо да се осигурят решения за безопасен достъп и преминаване на гражданите в териториите, където и в бъдеще ще преминава железопътен транспорт, чрез допълнително обезопасяване и изграждане на пешеходна и вело инфраструктура.
Вторият възможен пилотен проект за обживяване на централните терени е сградата на Сточна гара да се използва и развива като общностен и културен център, който да постави фокус върху историята и бъдещето на жп транспорта и различни активности и събития за местните общности. Така сградата ще се превърне в ново обществено многофункционално пространство в район, който има голяма нужда от такова, и ще работи за обживяване, социално и икономическо развитие на тази част от града. Обществената функция на Сточна гара обаче не би могла да се осъществи пълноценно без възстановяване на площадното пространство пред нея, правейки красивата историческа сграда физически видима и достъпна. Културният общностен център може да има мултифункционална програма, която би довела до непрекъснат човекопоток, осигурявайки устойчивост и финансова рентабилност. Предимство за реализацията на тази идея, е че в тази градска част от години вече има и активни местни бизнеси и артисти, готови да се включат в нейната трансформация активация.
Третото предложение е терените и сградите около неактивните жп ареали да се развива като зона за зелени иновации и Circularium за насърчаване на кръговата икономика. Taкa мястото може да се превърне в нов градски клъстер на зелените и креативните индустрии и да включва различни пространства за тестване и прототипиране на модели за устойчиво развитие. Възможни подобни функции, липсващи в момента в София са makers' space; споделени пространства и студия за дизайн и прототипиране на иновативни технологии и продукти; открити и закрити лаборатории за иновации; споделени места за работа, събития, базари и изложения за зелените и иновативни бизнеси и организации.
Трите предложения за развитие на терените са резултат от едногодишната работа на екипа на неправителствената организация ГРАДОСКОП по идентифицирането на широко споделена концепция за развитие и използване на централните градски пространства от Сточна гара до Гара Подуяне- Разпределителна в София. Дискусиите и проучванията стартираха преди година по инициатива на главния архитект на Столична община арх. Здравко Здравков и продължиха с подкрепата на Национална компания “Железопътна инфраструктура” (НКЖИ), инициативата Нов Европейски Баухаус на Европейската комисия и редица други партньори. Досега в инициативата участваха стотици граждани, студенти, български и международни организации и експерти, които предложиха десетки идеи за устойчиво развитие и използване на централните градски пространства.
Следващите стъпки от инициативата включват сформиране на групи от заинтересовани страни, които да работят по реализацията на пилотните проекти; юридическо проучване за нужните административните промени; и активна работа по идентифициране на източници за финансиране на реализацията на предложените пилотни проекти.