КАБ и САБ: Инженерингът не е подходящ при значими публични сгради
Поводът за реакцията са поръчките за сгради на ОМГ „Акад. Кирил Попов“ и СУ „Св. Патриарх Евтимий“ в Пловдив
Възлагането на инженеринг на значими публични сгради не води до качествени резултати, създава риск от възникване на корупционни практики и неефективно разходване на обществените средства. Това заявиха от Камарата на архитектите в България (КАБ) и Съюза на архитектите в България (САБ) на пресконференция, която се проведе на 21 ноември в Пловдив.
Видео от събитието можете да гледате тук.
Поводът за острата реакция на професионалните организации са обявените обществени поръчки за инженеринг на две емблематични училища в Пловдив - МГ „Академик Кирил Попов“ и СУ „Св. Патриарх Евтимий“.
От КАБ са сезирали Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Министерски съвет, Министерството на образованието и науката, Агенцията за обществени поръчки и Община Пловдив. В писмата се настоява за съществени промени в условията на двете обществени поръчки и за повторното им провеждане.
Изграждането на значими обществени сгради - училища, детски градини, болници изисква дългосрочен и задълбочен подход, който да гарантира тяхното устойчиво развитие в бъдеще. Необходимо е да бъдат изпълнени последователно всички етапи в процеса по инвестиционно проектиране и строителство на новите сгради. Това включва извършване на предпроектни проучвания за определяне на основните параметри на планираните обекти. След това трябва да се организират архитектурни конкурси, за да може възложителите да изберат най-подходящите проекти в конкурентна среда. Cлeд ycпeшнoтo пpeминaвaнe нa тeзи eтaпи и изяcнявaнe нa вcичĸи пapaмeтpи нa пpoeĸтите, мoжe дa ce oпpeдeли peaлнaтa им стойност и да се обявят обществени поръчки зa реализацията им. Инженерингът преобръща този процес наобратно и директно се избира строител, който трябва да направи проекта. Това крие в себе си много рискове, свързани с некачествено изпълнение, предпоставки за корупция и злоупотреба с публични ресурси, обясни арх. Чавдар Тенев, председател на Регионална колегия Пловдив на КАБ.
Председателят на КАБ арх. Владимир Милков съобщи, че КАБ ще обжалва процедурите на Община Пловдив пред Върховния административен съд (ВАС),
ако решението на КЗК е в ущърб на обществения интерес. Той обясни, че европейската практика препоръчва провеждането на архитектурни конкурси, тъй като те водят до най-добри дългосрочни резултати. При инженеринга общината прехвърля своите функции и отговорности на частно лице, което има интерес да изработи скромен проект с минимално средства, за да реализира голяма печалба. „Инженерингът не е в интерес на гражданите, защото резултатът не е добър. Поръчваш си сако, плащаш за балтон и накрая получаваш жилетка“, обясни метафорично арх. Милков.
КАБ и САБ отдавна защитават принципна позиция против неоправданото финансиране на обществени поръчки по метода на инженеринга, при която липсва първоначално изработен проект, заяви проф. д-р арх. Борислав Борисов, зам.-председател на КАБ. Инженерингът е приложим преди всичко в извънредни и аварийни ситуации, когато има необходимост от спешно изпълнение на специализирани обекти. При изграждането на значими публични сгради е важно да се намери най-естетическото и функционално решение. Затова изпълнението на строителството не трябва да се възлага преди да бъде изработен архитектурният проект. Липсата на достатъчно време и на проектна готовност в публичните институции не може да бъде оправдание за използването на подобен подход. Правилният ход на инвестиционния процес ще отнеме същото време при добра организация и използване на професионална експертиза.
Не трябва да се допуска инженеринг при строителството на училища.
В съвременното разбиране училището е пространство за знание, а ние продължаваме да ги правим по принципа на казармите. С изграждането на такива училища обричаме децата си на начин на обучение, който отдавна е изключен от модерното образование, заяви арх. Петър Диков, председател на САБ. По думите му строителят има интерес проектът да е най-лесен за изпълнение и най-евтин, което води до некачествен резултат. „Архитектите не си търсим работа с оспорване на процедурите по инженеринг, защото този тип поръчки са минимална част от общото проектиране в страната. Ние сме отговорни към качеството на обектите и начина, по който се разходват публичните средства“, заяви арх. Диков.
През последната година в Столична община са обявени близо 40 инженерингови поръчки за публични обекти. Минимален е броят на процедурите, които включват само проектиране, съобщи арх. Васил Василев, председател на РК София град на КАБ. По думите му в дългосрочен аспект инженерингът лишава обществото от възможността да разполага със качествени съвременни сгради. Пропуска се възможността за изграждане на качествена среда за образование и лечение, която отговоря на модерните стандарти.
Добри практики на взаимодействие между архитектурната колегия и общинската администрация представи арх. Нина Танчева, председател на КАБ - РК Хасково и на САБ Дружество Хасково. Тя даде конкретни примери за проведени архитектурни конкурси за значими градски пространства, организирани в партньорство между Община Хасково и регионалната колегия на КАБ. По този начин са предприети стъпки за обновяването на редица емблематични зони в града. По същия модел в Хасково предстои да бъдат обявени конкурси за площадно пространство в кв. „Орфей“, както и за парк „Ямача“.
Председателят на САБ Пловдив арх. Илко Николов обобщи, че професионалните организации не възразяват срещу добрата инициатива на Община Пловдив за изграждане на нови училищни сгради, но ще отстояват позицията, че обявената инженерингова процедура не защитава обществения интерес и трябва да бъде прецизирана.