Градската медиация запълва липсващ компонент в градското планиране
Намирането на баланс между интересите на различни заинтересовани страни и справянето с комплексните социални, икономически и екологични проблеми на градовете в 21-ви век все повече налагат нуждата от иновации и засилен диалог между частни, граждански организации и публични институции в процесите на градското планиране. Градската медиацията предлага възможност за постигане на общи решения, които да са в интерес на всички участници. Тя е специфичен вид превантивно разрешаване на спорове в процеса на устройствено планиране и развитие на градовете ни, който помага за по-цялостен, по-лек и по-устойчив процес на работа с разнообразни градски казуси и страни с на пръв поглед, крайно разнородни интереси.
“Разглеждаме социалните, културни, екологични и икономически аспекти в симбиоза.”, разказва д-р урб. Миглена Герасимова от аналитично-оперативна компания Компонента, специализирана в дълбочинно изследване на средата и потенциалите й за развитие. “Затова изследваме нагласите на всички участници в хода на инвестициите в територията, за да създадем добри условия за диалог между тях. Правим анализ на публичните и устройствени политики за развитие на територията, анализираме и картираме заинтересованите страни и техните интереси. Само така можем да подсигурим възможност за цялостен медиаторски процес в хода на развитие на инвестициите и да гарантираме създаването на истински устойчиви проекти.”
Принципите на медиацията могат да бъдат използвани във взаимодействието между публична администрация, бизнес и граждани, и така да бъде подпомогнато създаването на устойчиви проекти, които са съобразени с всички интереси и решават успешно казусите, които възникват около инвестициите на местно ниво. Екипът за градска медиация включва сертифицирани медиатори и урбанисти, специалист по градско управление, социолог и програмист с опит в анализа на териториите, а работата им най-често включва малки инфраструктурни проекти и намеси в градската среда и създаване на обща визия за развитие на цели територии.