Дорина Добрева: "Всяка минута е ценна! Научи симптомите на инсулта"
Как да разпознаем кои са симптомите на инсулта? Какво трябва да направим в първите минути? Какво трябва да знаем без да сме специалисти? Каква е дейността на Асоциацията за инсулт и афазия и как тя помага? За инсулта, неговите последствия и лечение и за една много лична история, която всъщност засяга хиляди хора, разговаряме с Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия и управител на фирма АССИСТ.
- Г-жо Добрева, 29 октомври е Световният ден за борба с инсулта. Това беше повод за кампанията "Всяка минута е ценна! Научи симптомите на инсулта". Какво се крие зад призива "Всяка минута е ценна!"?
- Статистиката за България показва, че през 2021 г. 45 444 българи са получили инсулт. Специфично за страната е, че само 65% от случаите са транспортирани от спешна помощ. В това отношение се забелязват редица недостатъци на спешната логистика свързани, както с труднодостъпните райони, така и с голямата отдалеченост до подготвени медицински звена в някои региони на страната. Друг отличителен белег за България е факта, че 6% от случаите или 2622 българи не са били хоспитализирани. За съжаление не разполагаме с достатъчно данни каква е преживяемостта на тези случаи, както и какви са конкретните причини за липса на хоспитализация.
Във възрастово отношение, сред случаите на инсулт в България, най-много са тези на лицата над 55 години, съставляващи 87% от всички случаи в страната. В тази възрастова категория, разпределението по пол е относително равномерно (мъжете 43%, жени- 44% от случаите общо за страната).
Картата с клиники по неврология, декларирали случаи на инсулт по здравна пътека показва, че техният брой в страната е значителен, разпределен относително равномерно в отделните области. Въпреки това, съществуват области, в които неврологичните звена, специализирани за инсулт са разположени неблагоприятно за голяма част от населените места в областта, спазвайки модела на обезпечаване на региона, чрез съсредоточаване на ресурси в неговия административен център.
Зад сухите цифри и зад това, което ще разкажа на вашите читатели, се крие едно много важно послание - колкото по-бързо хората се научат да разпознават симптомите на инсулта, толкова по-голям шанс ще си дадем да овладеем болестта, да транспортираме навреме пострадалия до специализирано звено. Това би намалило степента на инвалидизация и ще увеличи шанса за живот на десетки хиляди българи всяка година.
- Вие от години сте ангажирана с каузата на инсулта. Зад всяка кауза има една лична история - може ли да ни разкажете малко повече?
- Всичко се случи по Коледа 2016 - трескава подготовка за празниците. Майка ми е на работа като магистър-фармацевт - до последния момент на своя пост. Обаждат ми се и ми съобщават, че майка ми не е добре... Захвърлих всичко в къщи и се метнах в автомобила, там вече беше екипът на бърза помощ, чух думата “инсулт”, майка ми беше объркана и ме гледаше безпомощно. От линейката звъннаха в Трета градска, оттам отказаха с репликата “нямаме места, нищо, че сме най-близката болница с неврология”. Лекарят в линейката ме попита “Накъде да караме?!”....
Изпаднах в шок и премислих кои болници познавам. Оказа се, че всички болници в София са ми клиенти с автоматични врати. Звъннах на познат от кардиологичното отделение на ВМА, където сме доставили поне 90 автоматични херметични и лъчезащитни врати... Моят познат лекар каза, че е извън София, но ще предупреди спешното и неврологията. Оттам часове чакане в спешното, отчайващо грубо отношение на персонала, неяснота за действията при инсулт и като резултат - исхемичен инсулт, неуспешно лекуван в първите часове, което доведе до хеморагичен инсулт/кръвоизлив в мозъка/ и... стигнахме до интензивното.
Не зная как майка ми оцеля. Влизах “с връзки” по 5 пъти на ден да помагам на санитарките и сестрите - да я опазим и да не й навредят. Наложи се да купя и доставя антидекубитален дюшек, защото и това нямаше в отделението... На 17 януари - Антоновден - на нейния имен ден, я изписаха - пренесоха я двама младежи с платена услуга на частни линейки. Никой нищо не ми обясни - връчиха ми наръч епикризи, не стана ясно откъде да взема лекарства. Още в болницата обаче се появи сестра от реанимацията, която предложи услугите си след изписването да помага , ако се наложи - да намери болногледачки, да идва да поставя инжекции или системи... Тя донесе инвалидна количка и санитарен стол. Друга близка - професионалист рехабилитатор започна първи стъпки за вертикализиране - изправяне в леглото. Страшен риск е залежаването - може да се образуват декубитални рани или болният да получи пневмония.
При нас непрекъснато спеше някаква болногледачка, изредиха се множество жени - без умения да се грижат за инсултно болен, с нагласа да се настанят някъде срещу заплата и храна. Накрая намерихме рехабилитатори професионалисти, които знаеха какво да правят. Случи се един ден майка ми да получи епилептичен припадък поради грубо поведение на болногледачка в наше отсъствие. За първи път се беше наложило с моя съпруг да отпътуваме за САЩ , за да получим награда от Международната асоциация на вратите. Пристигайки в София ми съобщиха, че майка ми е в бърза помощ със съмнение за втори инсулт, който се оказа втори епилептичен припадък, и след консултация на невролог се предписа лекарство, с което този риск се елиминира. След този инцидент приключихме с болногледачките и си споделихме ежедневните грижи по график с моя брат.
Поради хеморагичния инсулт майка ми бе с напълно нарушен говор. При такъв случай се налага работа от афазиолог, който да постави своевременно ясно и точно диагнозата и да започне интензивна работа за възстановяване на говор и колкото по-рано започне, толкова по-обнадеждаващи са резултатите. Уви, специалиста, на който попаднахме в началото поради други свои ангажименти не успя да продължи успешния старт във възстановяване на говора, нямаше качествени последователи и майка ми до ден днешен не може да говори, а разбира всичко и комуникира по особен начин с нас.
Научете повече за Донка Добрева и нейните творби
През януари 2018 майка ми започна работа с арт-терапевт. По някакъв невероятен вълшебен начин, тези сеанси се превърнаха в малки стъпки към промяна - на светоусещането, на самочувствието и самоувереността на моята майка. В резултат на тези сеанси, тя започна осезаемо да се променя и да връща своята усмивка, настроение и увереност. Оказа се, че може да рисува и то с лявата ръка. Изведнъж се появиха интересни картини…
Към днешна дата майка ми има поредица знакови изложби. Чрез тях провокира хората да повярват в арт терапията. Ние, като семейство застанахме зад нея. Открихме как да превърнем картините ѝ в дамски шалове и други артикули, въз основа на изображенията. Младите членове на семейството създадоха сайт и дигитална платформа за нейното изкуство.
Красотата и изящното съчетание на цветове и форми възвърнаха същността на личността и самочувствието на моята майка. Хората, които днес се докосват до нейните творби на сайта izpitanie.com, купувайки от тях, допринасят за каузата на Асоциацията за инсулт и афазия, както и да се разпространява по-успешно темата за ролята на арт терапията след инсулт.
Научете повече за Донка Добрева и нейните творби
- Вие сте основател и председател на българската Асоциация за инсулт и афазия?
- Сблъсках се с инсулта без да имам понятие за това заболяване. Знаех, че майка ми има аритмия и риск за инсулт, но не очаквах, че стреса от работата в аптеката и еднократно предизвикано високо кръвно поради конфликт с нервни клиенти може да причини инсулт. Опитах се да идентифицирам симптомите на инсулт, но освен забавения говор, обърканост, неяснота какво се случва и замаяност нищо друго не помня.
Започнах да чета цялата налична литература и публикации в интернет, за да се ограмотя и да знам какво следва да правя и как да спася майка си. Има 1-2 книги на български език, но те не са актуализирани и не са достъпни за всекиго. В интернет прочетох, че Христо Мутафчиев е преживял инсулт, както и Шарън Стоун... прочетох техните истории и разбрах, че инсултът връхлита внезапно, без предупреждение и преобръща човешкия живот завинаги.
Стигнах до сайтовете на Световната организация за борба с инсулт WSO и платих членски внос като физическо лица, за да имам достъп до повече ресурси. Изумително богата информация за всекиго - за пострадалия от инсулт, за неговите близки, за организациите на пациенти с инсулт, за всичко, което касае инсулта.
Установих, че има и Европейска пациентска организация за борба с инсулта SAFE. Свързах се с тях и получих достъп до още информация и полезни наръчници, статии и напътствия. През 2019 в кореспонденция със SAFE заявих, че считам, че е редно в България да се организира подобна пациентска организация, която да е в полза на цялата общност от пациенти, пострадали от инсулт и техните близки. Поканиха ме на своето годишно събитие през ноември 2019 в Порто. Тогава се срещнах с Грете, която е на инвалидна количка, но работи активно като председател на Норвежката асоциация за инсулт, запознах се с Хворже , който е лекар и е преживял инсулт и е създал асоциацията за инсулт в Хърватия, вдъхнових се от Даяна от Португалия - журналист, която едва на 33 години преживява инсулт, преборва се, основава Асоциацията за инсулт в Португалия и дори ражда третото си дете след инсулта. Общувах с много вдъхновяващи личности, които бяха се посветили на това, да защитават интересите на преживелите инсулт и техните близки. Разбрах какви са основните принципи на работа на Европейския алианс на пострадалите от инсулт и твърдо реших при завръщането си в България да създам наша асоциация за инсулт и афазия. Личната ми кауза беше свързана с това, да спестя на много други хора онова, през което лично аз и моето семейство преминахме и продължаваме да преминаваме.
Така през 2020 се появи българската Асоциация за инсулт и афазия.
Сдружението "Асоциация за инсулт и афазия" (АИА) осъществява дейността си в обществена полза, изразяваща се в подкрепа на претърпелите инсулт и техните семейства в борбата с последствията и предизвикателствата на инсулта. Мисията на АИА е да се намали тежестта и последиците от инсултите в България, чрез по-ефективна превенция, по-добро лечение и дългосрочна подкрепа за оцелелите след инсулт.
Сред целите на Асоциацията са:
- осигуряване на пълноправни възможности за обучение и занимания за оцелелите след инсулт за тяхното физическо, умствено и емоционално развитие;
- създаване на адекватна среда за оцелелите след инсулт и техните семейства, която да обогатява и да прави техния живот пълноценен;
- осигуряване на достъпна среда за инвалидите до всички обществени места;
- намаляване на абсолютния брой на инсулти в България с 10%;
- изграждане и сертифициране на специални отделения/звена за лечение на остър инсулт – stroke units в болниците за специализирано лечение, достъпни за 90% от пациентите с инсулт в началната остра фаза;
- създаване на национален план за борба с инсулта, засягащ цялата верига от здравни грижи;
- изграждане и прилагане на стратегия за превенция и ограмотяване на обществото относно последиците от инсулта, чрез промотиране на здравословен начин на живот, приложение на информационни технологии за самоанализ и разпознаване на симптомите и редуциране на рисковите фактори.
- Разкажете ни за двете сериозни кампании за борба с инсулта, които провеждате от 2021 насам?
- През 2021 г. ние анализирахме всички налични материали и ресурси на световната и европейската организации и решихме да ги преведем на български език и адаптираме за нашата реалност. Преведохме и поставихме субтитри на видео-клип, който нашият клиент "Метрополитен" АД излъчи безвъзмездно за продължителен период от време. С помощта на печатница в Ловеч отпечатахме множество плакати за симптомите на инсулта, които Еконт разпространиха безплатно по всички общини, в офиси и фабрики, сред членовете на Конфиндустрия и сред много клиенти на АССИСТ.
Разпространихме много авторски шалове по картини на Донка Димитрова (моята майка) чрез благотворителен щанд, предоставен от Столична община Район Банкя и чрез сайт, създаден безплатно от платформата Cloudcart, съпричастни с нашата кауза.
Кампанията ни през 2021 бе отчетена като най-успешна сред страните с малък и среден доход и Световната инсултна организация ни връчи сериозно отличие. Най-големият за мен лично резултат от работата ни през 2021 беше подписването на 8 декември 2021 г. на Декларацията за приемане на Европейския план за борба с инсулта от страна на Министерство на здравеопазването и широка коалиция от експерти в областта. Целта на този документ бе предприемането на следваща сериозна стъпка - Национален план за борба с инсулта в България. За съжаление, сложното политическо “безвремие” не позволи по този Национален план да се предприемат активни действия, освен ясния извод, че е необходимо формиране на малка работна група, която да консолидира знание, опит и насоки от всички експерти в отделните ресори.
Настъпи 2022 година. На 10 май 2022 г. по повод Европейския ден за борба с инсулта подготвихме активна и бърза кампания, посветена на високото кръвно налягане като основен рисков фактор за инсулт. Столичният кмет Йорданка Фандъкова ни увери, че Столична община ще продължи да подкрепя всяка наша инициатива. Благодарение на доброволци от БЧК успяхме да разпространим флаери и информация за безплатното дигитално приложение Рискометър - Stroke Riskometer сред широката общественост.
През октомври 2022 г. проведохме мащабна национална кампания под надслов “Всяка минута и ценна. Научи симптомите на инсулт!". За първи път, чрез дигитална интерактивна платформа ESRI GIS отразихме цялата статистика и ситуацията с инсулта в България, както и кампанията по повод Световния ден за борба с инсулта - 29 октомври 2022.
Успяхме да организираме да се произведе сглобяем тристен - информационен щендер, който има специално място за листовки и да спедираме 55 щендера до 55 общини в България за целогодишно ползване- това е мястото, където хората биха получили първа и най-точна информация относно инсулта. Всички общини, които получиха щендера, го поставиха на централно място в общината и лично кметовете подкрепиха тази инициатива.
За наша радост Министерството на здравеопазването в лицето на зам.-министър Томов подкрепиха инициативите ни и се възобнови работата по Националния план за борба с инсулта. Получихме отново подкрепа от софийския Метрополитен, от организация, стопанисваща билбордове на централни места в София. Близо половин тон листовки и плакати бяха разпространени за кратко време в цялата страна. В сутрешните часове на 29 октомври бе официално пуснат сайта www.stroke.bg, който съдържа информация по всички основни въпроси, касаещи инсулта.
Открихме национална телефонна линия за подкрепа и кол-център. През нощта на 29 октомври бяха осветени в лилаво - цвета на борбата с инсулт, много общини, знакови сгради, монументи и исторически паметници, сред които хълма Царевец във Велико Търново, крепостта Хисар в Ловеч, Пантеона на възрожденците в Русе и други. На 29 октомври в наскоро откритата реставрирана царска баня в град Банкя бе открита изложба с творби на моята майка Донка Димитрова. В съпровод на арфа и специална ария на оперен певец изящните творби на Донка заплениха много посетители и сподвижници на каузата на Асоциацията за инсулт и афазия.
- Нека да завършим - какви са Вашите най-важни изводи и Вашият личен призив към читателите на това интервю?
- Организацията на подобни изяви и цялата кампания, както всеки може да си представи, изисква пълна концентрация, отдаденост, много труд, безсънни нощи и средства. Доста компании предложиха своята подкрепа като работиха без печалба или на себестойност. Много хора положиха труд като доброволци. Лично аз, като основател и председател на Асоциацията за инсулт и афазия, насочих както личния си труд, така и финансирах от собствената си компания АССИСТ цялата кампания по повод Световния ден за борба с инсулта - 2022.
В такива момента, когато заставаш зад една толкова значима кауза, се сблъскваш с доста дилеми:
- как да продължиш и да доведеш нещата до успех, въпреки липсата на средства и спонсори
- как да привлечеш повече съмишленици и сподвижници
- как да продължиш да се грижиш за инсултно болен и в същото време да бъдеш съпруга, родител, мениджър и предприемач, без да се провалиш в нито една от тези роли
- как да не поставиш на риск собствената си компания, поемайки тежестта на сериозна социално-значима дейност
- защо част от клиентите ни подкрепят и какво ги мотивира
- защо напълно чужди и непознати хора и компании ни подкрепят и как да им се отблагодарим
- как да ни стигне времето и волята да постигнем бързо своите цели, защото това означава твърде много за цялото ни общество?
- защо няма достъпна среда, а има “документи” и “наредби” и трябва ли пишещите тези документи и наредби да седнат в инвалидна количка, за да се уверят, че средата ни наистина не е достъпна за хора с увреждания?
- защо хората не знаят симптомите на инсулта и колко малко е нужно да се направи, за да се ограмоти обществеността ?
- колко струва инсулта годишно на България?
- колко хора реално съсипва инсулта в едно семейство - самия пациент, най-близките, които стават болногледачи и как това се отразява и колко струва на всяко такова семейство?
- какво е нужно да се направи, за да има центрове за “Живот след инсулт” , където хората, пострадали от инсулт да имат своя пълноценен ден със занимания и терапии, а техните близки да могат да са адекватни в своя служебен и личен ангажимент през това време?
- дали може занемарените и замърсени паркове във всеки български град да отделят един участък, който да се облагороди и превърне в място за терапии сред природата и какво е нужно да се направи за целта?
Въпросите са много. Отговорите също.
Да потърсим заедно решенията и да предприемем действия!
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ - ПРИЗНАЦИТЕ НА ИНСУЛТА
Тестът FAST помага да се установят трите най-често срещани симптома на инсулт. Обаче има и други признаци, които винаги трябва да се приемат сериозно. Те включват:
- внезапна слабост или изтръпване от едната страна на тялото, включително краката, ръцете или стъпалата;
- трудно намиране на думи или изразяване с ясни изречения;
- внезапно замъгляване или загуба на зрението на едното или на двете очи;
- внезапна загуба на памет или объркване, както и замайване или внезапно падане;
- внезапно, остро главоболие.
Инсулт може да получи всеки и на всяка възраст. Всяка секунда е важна. Ако забележиш някой от тези признаци на инсулт, не чакай. Незабавно се обади на 112!
ПРЕХОДНА ИСХЕМИЧНА АТАКА (ПИА или мини инсулт)
ПИА е същото състояние като инсулт, но симптомите са краткотрайни. Няма как да разбереш дали става дума за ПИА или за пълен инсулт при първата проява на симптомите, затова не чакай. Незабавно се обади на 112!
СПЕШНИ ДЕЙСТВИЯ ПРИ ИНСУЛТ
Когато има съмнение за инсулт, пострадалият трябва да бъде закаран с линейка в специализирано болнично отделение за лечение на инсулти. От жизнено значение е лечението на инсулта да започне възможно най-скоро. В рамките на няколко часа след инсулта трябва да се приложи лечение за разбиване и отстраняване на съсиреци или овладяване на кръвоизлив. Така че, ако подозираш инсулт, незабавно се обади на 112.