Над 310 обекта включва Интегрираният план на Шумен
Със заключителна прескноференция завърши работата по проекта за разработка на Интегриран план за развитие на Шумен за следващия програмен период 2014 - 2020 г.
Основните параметри по проекта бяха представени от кмета Красимир Костов.
"По време на разработкката на проекта проведохме сериозни дискусии и обществени обсъждания, за да ситуираме зоните за въздействие. Те останаха три – социална, която включва кварталите "Б. Българанов", "Еверест" и "Тракия", публична – включваща цетнтралната част на града и икономическа – териториите на индустриалната зона.
Над 310 обекта са включени за въздействие в този план, които могат да се реализират с финансиране от еврофондовете", каза Красимир Костов.
Той коментира, че през плановия перод 2014 - 2020 г. се предвижда за реализиране на проекти в социалната зона да бъдат привлечени 196 млн. лв., в публичната зона чрез разработка на проекти се предвижда да привлечем 73 млн. лв., и в икономическата - 202 млн. лв.
"Общият обем очакваме да бъде в размер на 472 млн. лв. Това е предизвикателство и нормална финансова рамка.
С този интегриран план се декларира нашата готовност да реализираме намеренията си през следващия програмен период", подчерта кметът на Шумен.
Данаил Данчев, експерт в общинската администрация, представи плана. Анкети сред жителите на Шумен и обширен анализ като съществуващи проблеми се очертаха благоустрояването на крайните квартали, социални проекти, заетост на младите, повече детски и спортни площадки и икономическото развитие.
Новият Интегриран план предвижда в социалната зона да се реализират проекти осигуряващи достъпна градска среда, обновяване и саниране на многоетажните жилищни сгради, по-голяма заетост и квалификация на хората, живеещи там.
В зоната за публични функции се отделя по-гоямо внимание на всички сгради с публична значимост. Целта е до 2020 г. да няма публична сграда - общинска или държавна, която да не е ремонтирана и санирана.
Предвижда се запазване на културно-историческото наследство и развитието му. Няма да допуснем модернизирането им, а ще се стараем да реставрираме сградите, коментира Данчев.
Според Интегрирания план в икономическата зона има две основни направления – изграждане на инфраструктурата и подобряване на съществуващата, и развитие на бизнеса и кадрите за работа в тази среда.
Приоритет ще бъде подземната инфраструктура, няма да допуснем обновяване на градска среда и след това да копаем за комуникации, допълни Красимир Костов.
Участниците в представянето са категорични, че Интегрираният план е отворен и дори има задължение да се актуализира поне веднъж в периода.
В случай, че се появят нужди от включване на нови обекти, те ще бъдат разработвани, уточни кметът.
Общините ще защитават обектите, включени в Интегрирания план и по схема ще получават целево европейски средства като в този планов период се избягва конкурсния характер, тъй като условията на развитие във всяка община са различни.
До края на октомври се очаква окончателното одобрение на Интегрирания план от МРРБ, по който в началото на 2014 г. общината ще може да започне работа.
Целият Интегриран план с приложенията и конкретните обекти за въздействие е поместен на интернет страницата на общината.