Нов посетителски център на Пирин ще се строи в Сандански
На 30 септември над градския стадион в Сандански ще бъде направена първата копка на нов информационно-образователен посетителски център на Дирекция "Национален парк Пирин".
Центърът ще се изгради с финансови средства от оперативна програма "Околна среда 2007 – 2013 г." и е част от големия проект, осъществяван от парковата дирекция – "Устойчиво управление на Национален парк "Пирин" и резерват "Тисата".
Строителството и оборудването ще бъдат на стойност около 390 000 лв. и е предвидено да се осъществят в срок от 3 календарни месеца. Мястото, определено за строеж, се намира над градския стадион "Вихрен".
Изпълнител на строителството е "Монолит-21-Андонов и Захов" ООД със седалище в Сандански.
Посетителският център в гр. Сандански ще бъде сграда на 3 етажа, от които един подземен, с разгъната застроена площ 290 кв. метра. Останалата част от парцела - над 110 кв. метра, ще бъде озеленена.
Центърът ще разполага с многофункционална зала за посетители, прожекционна зала с 30 места, постоянна експозиция с около 20 интерпретативни модули, пресъздаващи богатия растителен и животински свят в Пирин.
Ще бъде монтирано интерактивно оборудване.
Заради предназначението на центъра да информира и предизвиква интерес е търсено нетрадиционно фасадно решение. То е постигнато чрез използване на дървени вертикални елементи, формиращи единна повърхнина, ограничена и подчертана от рамкиращ елемент.
Освен като административен офис на Парков участък "Каменица", ще се използва за:
• провеждане на образователни дейности с деца от региона, както и с гостуващите в града;
• посрещане и информиране на българските и чуждестранни туристи за биоразнообразието в Пирин, за най-интересните природни, културно-исторически и др. забележителности в целия Пирински регион;
• предлагане на информационни и рекламни материали за Национален парк "Пирин" и прилежащите на парка общини.