Част от данък общ доход може да остава в общините
До февруари 2014 г. ще бъдат изработени конкретни предложения за финансова децентрализация, свързани с увеличаване на приходите за общините.
Едно от тях е 3% от подоходния данък да остава директно в общините, като те поемат финансирането на делегираните дейности, а изравнителна субсидия да се получава само в по-малките населени места, където средствата няма да достигат, заяви Гинка Чавдарова, изп. директор на НСОРБ. В момента държавата превежда субсидия на всички общини.
Спрелият от 2011 г. процес на децентрализация ще продължи, след като на 12 септември се проведе първото заседание на съвета по децентрализацията. Приоритет на правителството е да бъде по-близо до гражданите за по-качествени и достъпни административни и социални услуги, а това могат да направят най-добре общините, съобщи председателят на съвета, министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева.
До края на годината трябва да бъде изработен анализ и пътна карта на най-спешните и конкретни мерки, които да бъдат реализирани до 2015 г. и да имат конкретен ефект, а не да останат на хартия, заяви председателят на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) Тодор Попов.
Мерките включват още промяна на финансовия модел на финансиране на общините и стесняване на обхвата на делегираните от държавата дейности с разширяване на обхвата на местните приходи и субсидиите.
За да станат факт предложенията, свързани с финансовата децентрализация, е необходима конкретна работа с Министерството на финансите и залагане на нови параметри в бюджет 2015 г., уточни зам.-министърът на финансите Людмила Елкова.