Парк и лифт в центъра на Свищов предвижда проектът за ИПГВР

Лифт, ескалатор или друго техническо релсово съоръжение ще свързва района на жп гарата и автогарата с площад "Алеко" в Свищов.
Това съобщи заместник-кметът по строителство инж. Виктор Майсторов, който миналата седмица представи проекта за Интегриран план за градско развитие и възстановяване, разработен с финансиране от оперативна програма "Регионално развитие".
"Интегриран план за градско развитие и възстановяване на Свищов – подобрено качество на живот, жизнена и работна среда" е разработен от сдружението "Устойчиво развитие за Свищов", обединяващ три фирми: Ню Ай АД, Иво Петров Архитекти ООД и Мапекс АД.
Планът предвижда реконструкции за 55 млн. лв., съобщи заместник-кметът.
Проектните дейности са на стойност над 300 хил. лв.
В момента проектът е представен за окончателно одобрение пред управляващия орган на програмата, което се очаква да стане до края на годината.
Отделно са отпуснати 560 хиляди лева за техническо проектиране на заложените в интегрирания план обекти.
По този начин ще може да започне работа веднага при встъпването в следващия програмен период 2014 – 2020 година при готов проект, като няма да има състезателен характер процедурата, обясни Майсторов.
Водещ обект е облагородяването на района на Банара, който ще бъде и първият проект в плана.
Очаква се неговата реализация да стартира в края на 2014 г., най-късно началото на 2015 г.
Освен техническото съоръжение, което ще преодолее денивелацията на жп гарата с центъра, ще бъде изградена и мрежа от алеи на мястото на досегашното бунище.
"В момента Банара е изключително недостъпен, дори и опасен", каза Виктор Майсторов. На терен от 17 декара в централната част на града ще бъде изградено парково пространство.
В него ще има обособени тематични площадки – спортни, детски и т.н. Прогнозната стойност на обекта е 5 милиона лева.
Три функционални зони са включени в интегрирания план за развитие на Свищов.
Първата е зоната с обществени функции, включваща централната част на града.
Втората е зоната със социални функции, която включва западната част на града и южните жилищни райони. Там се предвижда благоустрояването на междублоковите пространства във включените жилищни комплекси – "Химик", "Рила" и т.н.
Третата зона е с индустриални функции и се намира в района на бившата казарма. Целта е подобряването на инфраструктурата в този район, за да стане привлекателен за инвеститорите. 55 милиона лева се очаква да получи градът за реализирането на обектите, включени в интегрирания план.