С пилотен проект в два квартала София ще определя изчисляването на такса смет
Столичният общински съвет ще разгледа предложение за стартиране на пилотен проект, в рамките на който ще се проучат и анализират нови механизми за оределяне размера на такса "битови отпадъци", базирани на генерираните количества отпадъци.
Това е едно от предложенията на работната група от експерти на Столична община, Министерството на околната среда и водите, Националното сдружение на общините, Европейската инвестиционна банка и представители на Столичния общински съвет.
Работната група е разгледала начините и практиките за определяне и заплащане на такса битови отпадъци, прилагани в други страни от ЕС и е изследвала възможностите за промяна на схемата, съществуваща в Столична община, съобщават от пресцентъра на общината.
Анализът показва, че на територията на ЕС няма единна практика за определяне на схемите за плащане на таксата, като съществуват значителни разлики не само между страните членки на ЕС, но и между отделните общини в различните страни.
Експертите предлагат да се проведе изследване, при което да бъдат идентифицирани различните методи за изчисляване на таксата и да бъдат определени експерименталните райони на територията на Столична община, в които тези методи да бъдат проучени в реални условия.
Предвижда се също така да бъде проведена информационна кампания за населението и бизнеса, регистрирани и попадащи в обхвата на пилотния проект.
В рамките на проучването ще се извърши правен и икономически анализ, анализ на приходите и разходите, като и оценка на риска за възможните варианти за методики за определяне на таксата.
Ще бъдат разработени нови схеми на събиране и отчитане на количествата генерирани отпадъци от домакинствата и бизнеса и съответните разходи за тяхното транспортиране и третиране.
Предлага се проучването в рамките на пилотния проект да продължи 3 години в два обособени райони на столицата.
Въз основа на отчетените резултати ще се прецени възможността за преминаване от настоящата система за определяне на такса битови отпадъци към система, по-тясно обвързана с нивото на предоставяните услуги и количеството на отпадъците.
Експертната група е направила и анализ на дейността на организациите за разделно събиране на опаковки и постигнатите до момента резултати. Изследването показва, че е необходимо Столична община да промени модела за събиране на отпадъците, като осигири разделно събиране на опаковките и материалите.
В тази връзка представители на Столичния общински съвет и Столична община са разработили минимални изисвания за склюване на нови договори с организациите за разделно събиране, които да отговарят на нуждите и целите на СО.
Предвижда се системата да се прооборудва с нови контейнери тип "иглу" (от два или три цвята). Всяка точка следва да включва контейнери с обем минимум 3300 литра.
Огранизациите са задължени да изпъляват дейностите по обслужване на контейнерите по график, съгласуван със Столична община.
За крайградските зони системата ще включва доставяне на контейнери и/или за всяко домакинство.
Предложеното решение съдържа също така механизма за изпълнение на пилотния проект за разделно събиране в районите "Овча Купел" и "Кремиковци", където раполагането на контейнери започна от 15 юли.
Пилотният проект за въвеждане на система за разделно събиране на отпадъци от опаковки е част проекта за изграждане на интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци финансиран 85% от ЕС чрез оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г".
Общата стойност на инвестициите за закупуване на пластмасови контейнери, чували и техника за извозване на събраните отпадъци в двата района е 2 687 745,64 лв.
Допълнително в рамките на проекта са предвидени кампании за популяризиране на разделното събиране и включване на населението активно в тази дейност.
Пилотният проект ще обхване домакинства в крайградските зони, както и отделянето на подлежащите на рециклиране отпадъци още на мястото на генерирането им.
С новите промени в Закона за управление на отпадъците, системата за разделно събиране трябва да включва не само отпадъци от опаковки, но и отпадъчни материали от хартия, картон, метали, пластмаси и стъкло от домакинствата, административните, социалните и обществените сгради, заведенията за обществено хранене, търговските обекти и обектите за отдих, забавления и туризъм.