Поморие с проект за уникален градски парк
В България няма тематичен парк лабиринт. В Европа се срещат подобни паркове, но ако осъществим проектната идея, този ще бъде най-големият на Балканите.
Това съобщи ландшафтен архитект Росен Гурков, който е проектант на градския парк в Поморие.
На 3 юли в читалище "Светлина 1939" в Поморие се състоя обществено обсъждане на тема "Изграждане на нов градски парк в Поморие", в което участваха кметът на Поморие Иван Алексиев, заместник-кметът по строителството Кунчо Гайдов и проектантът Росен Гурков.
В мащабния проект са предвидени забавления за всички възрасти. Паркът ще представлява различни стилове лабиринти и сектори с различни модули, което ще поддържа интереса у посетителите.
Ще има музикална градина, в която децата ще могат да разговарят на голямо разстояние чрез специални съоръжения под зeмята.
В огледалната градина игрите на светлина ще красят парка.
Вградена в настилката шахматна дъска и огромни фигури ще подчертават нестандартната му визия.
Тролей на въже е предвиден за най-малките посетители. В идейния проект е заложено виенско колело, алея за колоездачи и паркинг.
"Стремяхме се да избегнем традиционното. Искаме да направим парк, който да ползват както гражданите, така и туристите на Поморие. Паркът ще бъде място за отдих и атракция. Уникалността му ще допринесе за популяризирането на града като туристическа дестинация", каза кметът Иван Алексиев.
Теренът, върху който се предвижда изграждането на парка е собственост на манастир "Свети Георги Победоносец".
Проектната идея вече е представена и одобрена от манастирския събор и предстои в края на месеца да бъде внесена за разглеждане от Сливенски епархийски съвет. След решение от тяхна страна ще се възложи остойностяване на проекта.
"Ще потърсим европейско финансиране. Община Поморие е одобрена по "Интегриран план за градско възстановяване и развитие" по оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013, а това е шанс за нас да осъществим този проект, който ще бъде инвестиция в туризма, защото ще привлича все повече гости тук", каза още кметът.