Кърджали с нов общ устройствен план
Окончателният проект, изготвен от екип на НЦТР, предстои да бъде одобрен от местния парламент
След 40 години Кърджали е на път да се сдобие с нов общ устройствен план, който ще замени сега действащия от 1971 г. Окончателният проект, разработен от екип на Националния център по териториално развитие с ръководител арх. Иван Димчев, беше подложен на обществено обсъждане преди внасянето му за одобрение от местния парламент. Според доклада за ОВОС, извършен след консултации с РЗИ, РИОСВ, ЕВН, ВиК, "Напоителни системи", службите по земеделие и др., реализацията на общия устройствен план на град Кърджали ще окаже трайно във времето положително въздействие върху околната среда и здравето на населението.
Стратегическата цел на проекта на ОУП на Кърджали е да послужи, като управленски инструмент в устройствената политика на града - както за създаване на оптимална пространствена и функционална структура за развитие, изграждане и комплексно устройство на града в хармонично единство на урбанизираните територии със съществуващите природни и антропогенни елементи и специфични социално-икономически условия, така и за предлагане на възможности за превръщането му в опорен регионален център, успешно интегриран в националното, балканското и европейското пространство. С проекта на ОУП се търси създаване на балансирана, качествена и устойчива среда за обитаване и подобряване състоянието на околната среда.
На обсъждането арх. Иван Димчев припомни, че предварителният проект е бил разгледан още през 2002 г. в условията на действащия тогава Закон за териториално и селищно устройство. Дадените препоръки да се разработи планът по новия Закон за устройство на територията са направени през годините, а в представения окончателен вариант е отчетен и процентът по земеразделянето в землището на град Кърджали.
Първоначално градът се е развивал от север на юг. През 50-те години на ХХ век са усвоени териториите в централната градска част, а през 70-те се разширява и по посока запад – кв. "Възрожденци", поради изчерпване на териториите от едната страна на реката. Така към днешна дата Кърджали се е развил в една уникална връзка между два язовира и свързващ като байпас елемент – река Арда, посочи арх. Димчев.
Основно внимание при общественото обсъждане арх. Димчев обърна на проекта за околовръстния път на Кърджали, осъществяващ връзката Хасково - Маказа и избора на югозападното трасе като по-рентабилно и удобно, създаващо преки комуникации с центъра на града и кварталите "Веселчане" и "Гледка". Акцентирано бе на потенциала за развитие на търговска пешеходна зона по ул. "Републиканска", както и зони за туризъм чрез зелените градски площи.
Светла Добрева
Част от устройствените предвиждания на ОУП на Кърджали: - запазване на съществуващите площи от зелената система и разширяването им чрез поставените условия за осигуряване на минимална озеленена площ при проектиране и изграждане на нови устройствени зони за жилищни и рекреационни нужди и за комуникационно-транспортна, логистична и техническа инфраструктура - обособяване на зони за рекреация по направление на водната инфраструктура на р. Арда и язовирите "Кърджали" и "Студен кладенец" - разширяване влиянието на вътрешнорегионалния транспортен коридор по направлението на третокласния път 507 в посока югозапад - североизток чрез развитието на познавателния туризъм със съпътстващи подготвителни действия - извеждане на трафика автомобилно движение извън града по предвидения път І-5 обходен път на гр. Кърджали - обособяване на производствени зони и технологичен парк на юг от града по направление на транспортната инфраструктура на общоевропейски транспортен коридор №9 в посока север - юг - доизграждане и поддържане на техническата инфраструктура с общинско значение чрез пряка заетост в ремонтните дейности и косвена заетост в съпътстващите дейности - възстановяване на съществуващата и изграждане на нова ВиК инфраструктура. |