София участва в международен проект за градското развитие
Столична община изпълнява 5-годишен проект, с наименование TURaS "Урбанистична гъвкавост и устойчивост", съобщиха от общинската администрация.
Проектът е по 7-ма Рамкова програма на Европейския съюз.
Инициативата TURаS събира на едно място градските общности и бизнеса с местните власти и изследователи, за да си сътрудничат в разработването на нови практически решения за по-устойчиви градски райони.
11 местни власти, 9 университета и 8 търговски предприятия от Дъблин (Ирландия), Рим (Италия), Щутгарт (Германия), Севиля (Испания), Лондон (Великобритания), Брюксел (Белгия), Любляна (Словения), Ротердам (Холандия), София и Варна (България) са включени в начални пилотни изследвания на TURаS, насочени към разнородни казуси на градското устойчиво развитие: адаптация към изменението на климата и смекчаване на последиците; недостиг на природни ресурси; неконтролирано градско разрастване; зелена инфраструктура; саморазвиваща се икономика, базирана на местни ресурси, както и участие на общностите в области като времената употреба на изоставени области и сгради.
Повече от половината население на света живее в градски райони и с тази образна прогноза, която ще се разраства, търсенето на все по-оскъдни природни ресурси продължава да ескалира.
Резултатите, които произтичат от тези пилотни проучвания, ще бъдат измерени и сравнени между участващите градски области преди финалния набор от стратегии и инструменти, за да бъде разработен за употреба от други европейски градове.
В крайна сметка проектът ще илюстрира на градските общности, бизнеса, проектантите и мениджърите как преходните стратегии могат да бъдат създадени и приложени след като се стремим да се придвижим напред към един по-устойчив градски живот.
Столична община като партньор по проекта участва основно в изследване на казуса, свързан с причините, механизмите и последиците от неконтролирано разрастване на градовете.
Основна териториална локализация за прилгане на резултатите от проекта TURаS, и същевременно обект на изследователска дейност по време на самия проект, са северните крайградски зони на Столична община. Те са естественият и логичен териториален ресурс за развитие на града.
Именно чрез проект TURаS ще бъдат създадени съвременни мерки, инструменти и практики, даващи възможност за гъвкаво и устойчиво развите на града и в частност крайградските зони. Цел на Столична община, чрез участието й в проекта, е да бъде създаден устойчив модел за урбанистично развие на северните територии.
За постигане на целта трябва да бъдат решени следните основни задачи:
- Ограничаване неконтролираното разрастване на града в периферните територии, с цел опазване на околната среда, улесняване на мобилността, подобряване на контролираното градско планиране, чрез вземане под внимание на пазарните процеси и принципите на устойчивостта;
- Отваряне на центровата система към периферията за по-качествено и по-равномерно обслужване на населението и преход от моноцентрична към развита йерархическа система от центрове, с цел подобряване стандарта на живот в селищата от околоградския район и повишаване на тяхната привлекателност;
- Облекчаване на централните части на София и подобряване на урбанистичния баланс в обхвата на Столична община чрез насочване на инвестиции основно за развитие на публичната техническа и социална инфраструктура и масовия градски транспорт.
Очакавните резултати, които Столична община ще постигне като равноправен партнор по проект ТURaS са:
- Oбективна картина за развитието на процесите в южната периферия на града, като "лош модел", който не бива да повтаряме и трябва да предотвратим на всяка цена;
- Aнализи и предложения, които ще ни позволят да осмислим процесите в северните територии преди тяхното развитие – работещ сценарий за развитие, планиране и управление за целесъобразно постигане на задачите в ОУП;
- Развитие на районите в северната част на общината, които в момента не са обхванати от програми за пряко планиране и финансиране.