"Независимая газета": България намери пари за Набуко

Официална София обяви, че ще тегли 1.2 милиарда евро заем за строителството на газопровода "Набуко" от Европейската инвестиционна банка. Това пише днес руският вестник "Независимая газета", като цитира изявление на българския премиер Бойко Борисов от края на миналата седмица.
По думите на Борисов получаването на гаранции по кредита от ЕИБ означава, че строителството на българския участък от газопровода е осигурено напълно.
Този факт няма радикално да промени картината, тъй като европейският проект още не е осигурен изцяло ресурсно, пише руското издание. В същото време политическият натиск на конкурента "Южен поток" се засилва.
Вестникът припомня, че държавната компания "Булгаргаз" – един от акционерите в "Набуко" – наред с австрийската OMV, унгарската MOL, румънската Transgaz, турската Botas и германската RWE – възнамеряват да подсигурят със собствени средства 30% от стойността на тръбата, а останалите да дойдат от кредити.
Наскоро консорциумът за строителството на съоръжението подписа споразумение за финансиране с 4 милиарда евро с Европейската банка за възстановяване и развитие, Европейската инвестиционна банка и Международната финансова корпорация, част от Световната банка.
Преди това България твърдеше, че Европейският съюз и САЩ подкрепят "Набуко" само на думи и правят твърде малко за неговото осъществяване. "Всички страни от Западна Европа и САЩ обявиха проекта за приоритетен", каза в началото на март миналата година премиерът Бойко Бориков. "Но аз също така виждам, че това са само думи".
Това обаче не попречи на България през юли да подпише пътна карта с Русия за строителството на газопровода "Южен поток", пряк конкурент на "Набуко", както и протокол за доставка на руски газ, припомня "Независимая газета".
Пътната карта представлява подробен график на работата по техническо-икономическата обосновка на проекта и съдържа конкретни срокове на изпълнението му, а така също и други детайли, свързани с изпълнението на газопровода.
Изданието отбелязва, че стойността на "Набуко" е 7.9 милиарда евро, а капацитетът му е 31 млрд. куб. метра газ годишно. Планира се той да пренася газ от Каспийския регион до Европа заобикаляйки Русия. Началото на строителството му се очаква през 2012 година, а въвеждането в експлоатация – през 2015 година.
Очаква се доставките на газ по "Южен поток", чиято мощност ще бъде 63 милиарда куб. метра, също да започнат през 2015 година. От "Газпром" многократно са заявявали, че нямат никакъв проблем с реализацията му.
Докато основно главоболие на европейците остава проблемът с ресурсната база на "Набуко", от "Газпром" твърдят, че те са решили тази задача. В скорошно интервю за германското списание "Шпигел" шефът на руския газов гигант Алексей Милер заяви, че "Газпром" не възразява срещу строителството на "Набуко", но неговото пълнене е проблем на Европа.
Анализаторът Валерий Нестеров коментира, че дори самият факт, че България е намерила пари за "Набуко", не променя кардинално ситуацията.
"Засега нещо не помръдва от мъртвата точка, макар да е очевидно, че Евросъюзът сериозно се опитва да тласне напред своя проект", казва пред "Независимая газета" анализаторът. Според него главното препятствие е липсата на конкретни договорености за доставка на газ за този тръбопровод.
Нестеров е на мнение, че в надпреварата между двата проекта руският засега има повече шансове. Първо, защото има и ресурси - както руски, така и странични. И второ, "Газпром" има готовност да харчи големи пари за политически проекти, какъвто всъщност е "Южен поток".
Като важен фактор се отбелязва и засилващият се политически натиск от страна на Европа. Доказателство е неотдавнашното посещение на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу в Баку. Азербайджан и ЕС подписаха декларация за дългосрочни доставки на газ, така че отговорът на въпроса кой ще победи в "битката на газопроводите" остава открит, обобщава "Независимая газета".