The Independent: Залязва ли слънцето над мечтания имот в чужбина?

"Почти милион британци сега притежават дом зад граница. Но нечестни строителни предприемачи, свиващи разходите авиолинии и рецесията са оставили много от тях в безпомощно положение", пише британският вестник Independent.
Изданието се фокусира върху нещастния опит, който много купувачи са имали при покупките си в чужбина. Статията започва с историята на Пат Роскъл, "една от около 850 хиляди души, които са последвали мечтата си да притежават ваканционно жилище в чужбина".
Но "обещанията в лъскавата брошура на предприемача", "подлъгали" 50-годишната дама да инвестира спестяванията си във вила с две спални в Майорка през 2005 г. Четири години по-късно тя няма нищо, след като строителите фалират, преди да завършат проекта. При това въпреки че самият комплекс е почти завършен, той не е свързан с инфраструктурните мрежи, така че да осигурява възможност за обитаване.
"Историята на Роскъл не е необичайна. Много нетърпеливи купувачи се хванаха в еуфорията, която придружаваше бума и инвестираха на зелено в проекти в чужбина. За нещастие бумът също така отвори вратата за предприемачи мошеници, някои от които нямаха възможността, а в определени случаи и намерението да завършат проектите си", пише още вестникът.
"Хората бяха лъгани и мамени", казва Джон Хауъл, адвокат по имотни въпроси, и добавя: "Много от предприемачите нямаха опита и финансовата подкрепа да изградят жизнеспособни проекти. Но някои купувачи бяха глупави, инвестираха спекулативно в страни, чиито правни системи не работят добре."
Independent посочва, че Хауъл в момента съветва група инвеститори, които искат да си върнат вложените пари от Bulgarian Dreams, агенция, чиито собственици са затворили лондонския си офис и са изчезнали.
"Има шанс инвеститорите да са в позиция да вложат собствени пари, за да завършат проекта. Не че е идеалният варинат, но поне няма да загубят всичките си пари", коментира юристът.
Един инвеститор, който е решил да отпише парите си, е 44-годишният Питър Стенфийлд, който си е купил апартамент през агенцията през 2005 г. "Избрах България, защото имотът беше евтин и търсех инвестиция", обяснява той. "Вложих 16 хил. паунда в апартамент с две спални с цена 52 хил. паунда."
Стенфийлд казва, че е вярвал на агенцията, защото е регистрирана компания с офис в центъра на Лондон. Той признава, че е купил, без да е идвал в България, "което осъзнавам като грешка".
Имотът на Стенфийлд е в Балчик и въпреки забавянията, за които знае, той не подозира нищо, докато разследване на телевизията BBC показва проблема.
Вестникът пише още, че много купувачи са правили подобни грешки. А освен това са бъркали и в избора къде да купуват. Те възложили твърде много надежди на повишаването на цените и на слухове за развитието на евтини авиолинии до места, до които те впоследствие не са стигнали.
Ryanair например наскоро обяви, че намалява броя на самолетите, които превозват пътници от летище "Станстед" с 40%, цитирайки разходите и таксите за пътниците. Шефът на компанията Майкъл О`Лиъри казва, че "хората, които ходят до ваканционно жилище в Западна Франция за един уикенд през ноември, трудно ще напълнят самолет".
"Купонът при имотите може да е свършил, завършва Independent, но изглежда, че махмурлукът ще остане за известно време. И купувачи като Пат Роскъл са тези, които ще платят сметката: "Планирах да се пенсионирам и да се оттегля в Майорка, но това обърка живота ми тотално."