46 общини ще получат еврофинансиране за туристически атракции
Местните власти ще получат безвъзмездна помощ по оперативна програма "Регионално развитие", за да реализират проекти за туристически атракции.
По схемата са одобрени общо 46 проектопредложения, но първите договори ще бъдат подписани с 29 от общините. Техните проекти са на стойност 100 милиона лева европари, а общият размер на европейското финансиране по схемата възлиза на 162 милиона лева.
Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова в интервю за БНР.
Възможните дейности по проектите включват реставрация, експониране, оборудване, туристическа инфраструктура, съоръжения за отдих и спорт с нестопанска цел, организиране на събитие, рекламни дейности. Целта е всеки туристически обект да подпомогне развитието на района, а оттам и всичко свързано с туризма, посочи Павлова.
Тази схема и финансирането на туристическите атракции е един от много важните приоритети на оперативната програма, тъй като ние имаме цяла приоритетна ос, която се занимава именно с устойчивото развитие на туризма, опитваме се да направим комбинация от дейности, да подкрепим развитието на туристически атракции, с които да привлечем чуждестранните и българските туристи, да покажем природни забележителности, паметници на културата и други културно-исторически атракции и ценности, коментира регионалният министър.
Павлова уточни, че първоначално ще бъдат подписани договори с 29 общини, тъй като не всички са подготвени да стартират проектите си.
Сред първите общини с готови проекти са Кърджали с Перперикон, Шумен с Мадарския конник, старата българска столица Велики Преслав, остров Света Анастасия, където ще има много интересна атракция, а туристите ще бъдат превозвани с корабче.
Ще подкрепим развитието като атракции на етнографските комплекси "Етъра", и "Боженци", Белоградчишките скали, в София правим също нещо много интересно - Централна баня и музей на София с много елементи на минералната вода. Проекти има и за Стария град на Созопол, Стария град на Несебър.
Предвижда се сравнително нова атракция в Самоков, с която се надяваме да привлечем туристите, които ходят на ски в Боровец, допълни Павлова. Става дума за късноантична крепост в Белчин, която беше разкрита съвсем скоро и нашето желание е да направим възстановка на крепостта, т. нар. Цари мали град. Ще бъдат финансирани и комплексите в Банско Велянова къща, Рилски метох и много други.
Министърът отбеляза, че напоследък общините са променили своето виждане и работят в посока да правят интегрирани проекти - не само дадена сграда да бъде ремонтирана, но и в близост да бъде изградена детска площадка, велоалеи, туристически маршрут, паркинг или друга съпътстваща инфраструктура.
Лиляна Павлова изрази надежда, че след около две години България ще има 46 прекрасни туристически атракции, с които може да се гордее.