Семинар представи испанския опит в оперативните програми
Испанският опит с европейските фондове е много добър пример за добра практика, която е превърнала Испания от 1998 г. в основен бенефициент на средства от ЕС. Това е и основният фактор за бързото развитие на селскостопанския сектор в страната.
Това каза Майя Станилова, почетен председател на Испано-българската камара и търговски съветник в българското посолство в Мадрид, която бе сред участниците в семинар "Усвояването на европейските фондове в настоящия макроикономически контекст – добрите испански практики".
Срещата, която се проведе на 20 октомври, бе организирана от Българо-испанския бизнес съвет към Българската търговско-промишлена палата и Испано-българската камара на търговията, индустрията и туризма и със съдействието на Европейската народна партия и Фондация Ханс Зайдел.
В семинара участваха участие експерти от Европейския парламент и Европейската народна партия, които споделиха добри практики от работата на Испания с фондове на ЕС.
Българският опит в тази област беше представен от министрите по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев и на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Томислав Дончев информира, че в момента в международните отношения се извършва интензивна промяна – насочена към децентрализация, което означава работа и отношения не само на ниво министерства и държавна администрация, а и на много други нива. Той припомни, че в началото на първия програмен период на използване на фондовете на ЕС България не е имала добра подготовка и не е постигнала отлични резултати.
За това в момента се променя част от нормативната база, определят се конкретни срокове, разпределят се ангажименти и задължения, търси се отличната координация между всички участници в този процес.
В средата на първия програмен период са договорени 57% от средствата за нашата страна. Разплатени са 16% и са възстановени около 10% от направените плащания на изпълнителите на различните проекти, припомни той.
Херардо Галиоте, съветник по европейските въпроси на президента на Испанската народна партия, представи испанския опит по отношение използването на европейски фондове.
В периода 2000 – 2007 г. Испания е най-големият получател на средства от ЕС, като управлява около 60% от кохезионния фонд на съюза. Помощта обаче не надхвърля 1% от БВП на страната.
През този период страната става осмата по сила икономика в света. Намалява се с 10 пункта безработицата, създават се много нови работни места. Освен това приема много емигранти, повече от всички европейски страни заедно.
Галиоте разгледа и очакваните промени в условията за следващия програмен период след 2014 г. Най-общо става въпрос за намаляване бюджета по програми на ЕС. Ще бъдат намалени средствата за екология, но се увеличават бюджетните пера за проучване и развойна дейност. Той отбеляза, че кохезионната политика трябва да се защитава и да се имат пред вид технологичните фактори при разпределение на средствата на ЕС.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова представи ролята на оперативна програма "Регионално развитие" в макро мащаб за нашата страна. В периода 2007 – 2013 г. програмата е с бюджет 1,6 млрд евро. Тя включва букет от дейности за 6-те региона на страната (инфраструктура, пътища, здравеопазване, туризъм, социална инфраструктура, култура и др). Работи се по повече от 40 схеми за безвъзмездна помощ. Бенефициентите са 264-те общини в страната, агенции, министерства.
Министър Павлова отдели внимание и на водната реформа в страната, според която общините ще управляват водите на своя територия, ще бъдат изградени пречиствателни станции на регионално ниво. Също така ще се формират водни асоциации, съгласно закона за водите.
Регионалният министър подчерта, че 2012 г. ще е ключова за всички оперативни програми.
"Ще трябва да разплатим доста сериозни суми, за да не се наложи да възстановяваме средства, без право да ги ползваме повече", подчерта Павлова. Тя не се ангажира с процент на плащанията по програмата "Регионално развитие", но изрази надежда сумите да са толкова, колкото са платени през тази година.
Паскуал Фернандес, съветник в Европейския парламент по финансовите въпроси и бивш зам. министър на околната среда на Испания, представи перспективите за близкото бъдеще на фондовете на Европейския съюз в основни бюджетни и финансови аспекти.
Той отбеляза, че според Европейската комисия приложението на кохезионната политика не е успешно в много страни. Но това е разбираемо, доколкото приоритетите в различните страни са различни.
Причините, поради които Испания достига до 95-98% усвояване на средства от ЕС са, че страната избира големи, но наистина важни проекти, които се управляват по-лесно.
В страната действа централизация на управлението на европейските фондове – от Министерството на труда, от Министерството на земеделието – на земеделските фондове, от Министерството на икономиката и финансите - на кохезионните фондове и тези за регионално развитие.
Друг фактор за успешното усвояване на европейските фондове е решаването на проблемите веднага щом се появят – корекции и смени в проблемните звена, казаха участниците във форума.