Започва началният подбор на проекти, които ще се финансират по Jessica
Европейската инвестиционна банка стартира процедурата за избор на мениджъри на 31.3 милиона евро, предоставени от Европейския фонд за регионално развитие за реализиране на проекти в градовете, които подкрепят устойчивото им развитие, известна с името Jessica, стана ясно на представяне на инициативата днес.
Кандидатите може да са банки или небанкови финансови институции, които трябва да предложат най-удачния според тях вариант за управление на средствата, а също така и проектни предложения, които може да бъдат финансирани. Идеята е с предложенията да покажат възможностите си да започнат веднага работа, ако бъдат избрани, а иначе впоследствие ще могат да идентифицират и в известна степен дори да инициират нови проекти сами, стига те да отговарят на условията.
Трябва да са готови до 23 май, когато е крайният срок за внасяне на документите за конкурса. До 20 април ЕИБ ще отговаря на въпроси по процедурата.
Обявлението е публикувано в държавния вестник на Европейския съюз.
В периода до 23 май кандидатите за фонд мениджъри трябва да работят с общини и частни предприемачи по идентифицирането на конкретните инвестиции, които може да получат финансиране под формата на заем, дялов капитал или хибридни дългово-капиталови (мецанин) инструменти.
Според финансовото споразумение между българското правителство и ЕИБ 31.3 млн. евро се за реализиране инициативата Jessica от бюджета на Оперативната програма "Регионално развитие". С тях се осигурява началния собствен капитал на два фонда за градско развитие – единия за София и другия - за шестте останали най-големи градове в България.
Jessica е изключение от общите правила на ОПРР, по която може да се финансират с безвъзмездна помощ само публични инвестиции. Така се отваря и вратата за бизнеса да получи директни ползи от еврофондовете, особено предвид неспособността на общините да отговорят с инфраструктура на бума в строителството преди няколко години, оставил в наследство кални паркинги до скъпи офис сгради и полусъществуващи улици между новите жилищни блокове.
Според правилата за работа на Jessica в България ще могат да се финансират проекти, които отговарят на условията на приоритетна ос 1. "Устойчиво и интегрирано градско развитие", от ОПРР. Тя обхваща основно инвестиции в сгради и инфраструктура с обществени функции като ремонтиране на образователни, здравни и социални заведения, изграждане на социални жилища, благоустрояване и подобряване на обществения транспорт. Инициативата е разширена и с възможност за инвестиции в частни проекти за бизнес сгради и търговски центрове или индустриални зони, стига те да са подчинени на обществени цели като създаване на работни места, подобряване на екологичната среда и др.
Отговорността за отсяването на точно тези важни проекти ще падне върху общинските съвети. Задължително условие е обектите за финансиране да отговарят на действащ общ устройствен план за населенето място, а ако няма такъв - подробен устройствен план, както и на икономическите и социални приоритети, записани в общинския пнлан за развитие. За да могат да вземат финансиране, инвеститорите в тези проекти трябва да се преборят и за изричното одобрение на съответния общински съвет, че ги подкрепя.
Втората цедка за подходящите проекти ще бъде оценката на ЕИБ за избор на фонд мениджъри, част от която са конкретните проектни предложения. Те ще имат десетпроцентова тежест от 12-те критерия за избор на фонд мениджъри. Най-голямо значение за избора имат структурата на управлението им, инвестиционната политика и приноса на фонд мениджъра със собствен капитал във фонда.
Мениджърите може да си изберат и тематични области за инвестиции, както и конкретния начин и форма, по които ще отпускат средствата.
Еудженио Леанца, ръководител на инициативата Jessica в ЕИБ, посочи, че има случаи, в които банките са само дистрибутори и отпускат като кредити срещу комисионна, в други – те са действителни инвестиционни мениджъри и дори допълнително финансират инвестициите от собствения си капитал. Той обясни, че банкерите традиционно са предпазливи към подобни схеми. Една от причините е неясната цена на финансирането по програмата, което е ключов въпрос за банките. От думите на Леанца се разбра, че тя ще зависи от обществената значимост на конкретния проект и от възможностите му да осигурява приходи. Така че най-вероятно проекти с по-голямо обществено значение ще получат по-голяма подкрепа под формата на по-евтино финансиране.
Нийл Бийвърс, консултант от Deloite MCS Limited, Великобритания, изброи няколко проекта, финансирани по Jessica, като обществен паркинг със система за таксуване, крайна автобусна спирка и система за таксуване на пътниците в румънската столица Букурещ. Друг пример е участие във възстановяването на историческия център на португалското градче Евора. По думите му е напълно възможно финансиране по Jessica да бъде допълнено с безвъзмездно финансиране по оперативните програми – опит, приложен в Португалия, когато те влизат в пакет от проекти в интегриран план.
Това е и начин да се осигури инфраструктура за нови и развиващи се райони. В Лондон пари по инициативата са използвани за изграждането на пречиствателна станция за отпадни води за бъдещ квартал, които са се възстановявали чрез сметките за пречистване, част от фактурите за ВиК услуги.
Леанца каза още, че има три базови типа фондове за градско развитие по Jessica: ориентирани към конкретни местоположения, например с цел регенерация на изоставени индустриални терени, проблемни жилищни квартали или насърчаване на икономическо и социално развитие в конкретни места; такива в подкрепа на подобрения в градската инфраструктура като пътища, ВиК и електроснабдяванем; и такива, фокусирани върху подобряването на енергийната ефективност на сградите и въвеждането на възобновяеми енергийни източници.