Общините все още изостават с водните проекти, отчита МОСВ

По-доброто усвояване на средствата по оперативна програма "Околна среда" зависи и от местните власти, а за 2010 г. само община Габрово е подписала договор за безвъзмездно финансиране на водния цикъл на града.
Това заяви вчера зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева, която представи в парламента финансов отчет на ековедомството през първото шестмесечие на годината.
За този период по европейската програма са усвоени 50.2 млн. лв. За сравнение бюджетът на ОПОС за 2007–2013 г. възлиза на 1.8 млрд. евро.
По оперативната програма Европейският съюз приоритетно подпомага изграждането и модернизацията на пречиствателни станции за отпадни води и регионални депа за битови отпадъци.
До края на 2010 г. България трябва да осигури пречистването на канализационните води на 124-те селища с над 10 000 жители, но това няма да се случи.
До момента 70 населени места в тази категория имат пречистващо съоръжение. Повечето дунавски и черноморски градове обаче не разполагат с необходимата водна инфраструктура, призна Манева.
По Черноморието единствено Варна, Бургас и Балчик нямат проблем с капацитета на пречистващите съоръжения.
"Трябва да имаме адекватна реакция от общините и като проектиране, и като изготвяне на документацията", каза пред депутатите зам.-министърът. В края на юни екоминистерството обяви покани за безвъзмездна финансова помощ на общините във връзка с водните проекти. Условието е кандидатите вече да се напълно подготвени за работа по проектите.
Като пример за неоснователно разточителен проект Манева посочи строежа на пречиствателна станция в Созопол, която ще се намира в мочурище.
До момента само за поставянето на пилони за станцията там са изхарчени 18 млн. лв., а целият проект ще струва 86 млн. лв.
Още по темата четете в "Дневник".