Авантюрата "Конкурентоспособност"
Историята на едно бизнес приключение за няколко млади учени започва в края на 2007 г. Тогава две новоучредени фирми кандидатстват за субсидия по схемата за стартиращи иновативни предприятия от оперативна програма "Конкурентоспособност". Минава цяла година, докато проектите на "Център по генетика и биотехнологии" и "Биотехномика", бъдат одобрени. И още една година на работа, предаване на отчети, проверки за свършеното.
И така две години след авантюрата "Конкурентоспособност" двете дружества не са получили нито стотинка финансиране от програмата. А проектите си струват.
Двете фирми очакват, че след одобрението на разходите ще могат да ги използват за последващо финансиране на дейността си. За една година обаче това не се случва. Равносметката – досега компаниите са инвестирали няколко десетки хиляди лева, без да са получили и стотинка от договорената безвъзмездна помощ.
"На път сме да се откажем от проекта. Всички спестявания, заеми от приятели и роднини са изчерпани", коментира Александър Димитров, управител на "Биотехномика".
"Няма как да продължим напред без финансиране", категоричен е и Любомир Танев. Той вече замисля да изпрати сигнал за казуса до одитиращия орган на оперативната програма и до Европейската комисия.
Неудовлетворението на фирмите от досегашния ход на "Конкурентоспособност" не е изолиран случай. Програмата буксува.
Според Кристина Цветанска, изпълнителен директор на консултантската фирма "Елана инвестмънт", една от причините, поради които "Конкурентоспособност" не е привлекателна за бизнеса, е в начина, по който е конструирана.
"Схемите за бъзвъзмездна помощ се предлагат по-скоро на парче, без анализ как най-ефективно да се подпомогне бизнесът и какви са неговите реални нужди", казва Цветанска.
Например при първото обявяване на процедурата "Технологична модернизация" е заложен нисък процент на безвъзмездна помощ – за средните по размер предприятия той е 20-25% от стойността на проекта ."Това охлади интереса на фирмите, защото, ако се прави голяма инвестиция и субсидирането е по-малко от половината от нужните средства, процесът на подготовка, кандидатстване, чакане за одобрение и пр. е нерентабилен", обяснява Цветанска.
Подробности четете във вестник "Капитал".