Община Русе спечели проект за реконструкция на центъра
Кметът на община Русе инж. Божидар Йотов подписа договор за изпълнението на проекта "Реконструкция, рехабилитация и модернизация на градска зона за отдих – Централна градска градина".
Това е един от проектите за подобряване на градската среда - рехабилитация и възстановяване на зони за обществен отдих като централни паркове, зелени площи или детски площадки на територията на 18 общини, които ще получат финансиране на обща стойност 133 млн. лева по оперативна програма "Регионално развитие".
Проектът има за цел:
Благоустрояване и естетизация на физическата среда в централната градска зона за отдих на русе - Градска градина, чрез реконструкция, рехабилитация и модернизация на инженерната инфраструктура на обекта и ревитализация на включеното в него площадното пространство, обновяване на зелената система и парковото оборудване, въвеждане на енергоспестяващо осветление и съвременна аудио- информационна обществена система;
Осигуряване на условия за оптимална реализация на интегрираните функции на градската зона за отдих – Централна градска градина като място за интензивни социални и бизнес контакти за жителите, посетителите, туристите, външните инвеститори на Русе и създаване на предпоставки за повишаване на степента на социално включване и професионална адаптация на групите в неравностойно положение чрез повишаване на достъпността на физическата среда;
Повишаване на сигурността и безопасността на населението и превенция на риска, чрез въвеждане на система за охрана и видеонаблюдение в обхвата на централната градска градина и включените в нея публични пространства.
Централната градска градина е с площ 40 010 кв.метра и обхваща градинката пред пощата, пространството пред хотел "Дунав – плаза", Ларгото пред операта, пространството пред сградата на общината, пешеходната част от ул. "Борисова" – до ул. "К. Иречек", а така също и озеленените площи, алеи, правоъгълния фонтан, Паметника на свободата и овалния малък фонтан.
Централната градска градина е реконстуирана в настоящия й вид преди повече от 20 години и от тогава не са предприемани мащабни действия по нейната рехабилитация съответстващи на развитието на градския център, отбелязват от община Русе.
Алейната мрежа и площадните участъци са ремонтирани частично в различно време и това е довело до неприемливо разнообразие в настилките и оформянето на пространствата.
Проектът предвижда подмяна на остарелите, неудобни и разрушени настилки и бордюри с висококачествени и дълготрайни такива, като видът и качеството на настилките е съобразен със съвременните технологични решения за осигуряване на достъпна среда.
Проектното решение за рехабилитация на централната градска част запазва съществуващщите пешеходни и зелени площи, отразява традиционните посоки на движение и акцентиращите подходи към значимите общоградски обекти като общината, операта, театъра, съдебната палата и пощата.
В максимална степен е запазено и цветовото решение на настилките. Особено важно условие при подбора на настилките е те да отговарят на стандартните изисквания относно здравина и повърхностна обработка. Повърхността им трябва да е грапава с оглед избягване на лошия, подхлъзващ ефект след намокряне или снеговалеж.
В обхвата на проекта се включва ларгото, което води към сградата на операта, като оправдава тематичната насоченост при оформянето му. Съществуващите фонтани се нуждаят от основен ремонт, както на водопроводната и канализационната инсталация, така и на архитектурното им оформяне.
Съгласно проекта правоъгълният фонтан ще бъде основно реконструиран.
Малкият Овален фонтан със склуптурната фигура също се нуждае от основна реконструкция.
Нов момент при оформянето на пространството пред операта е предлаганият сух фонтан на мястото на демонтирания паметник на Георги Димитров. Оформянето на фонтана без наличие на водно огледало дава възможност за директно преминаване към сградата на операта, независимо дали работи или не.
Дървесната растителност в градината е на средна възраст над 60 години. Проектът включва подобряване на общата композиция на растителността - балансиране на обемите, олекотяване на пренатоварените пространства за постигане на по-добро визуално въздействие и естетика, внасяне на повече колорит чрез подбора на видовия състав, техники на поддържане в определени форми и обеми при храстовите видове; запазване на традициите и тяхното развитие в по-съвременен вариант.
В проекта се предвижда реконструкция и рехабилитация на съществуващото парково и ефектно осветление на централната градска градина.
За осигуряване на нормална и равномерна осветеност се предвижда монтаж на нови стълбчета за осветление. Предвижда се и монтиране на осветителни тела и осветителни системи за ефектно осветление на централната градска градина както и изграждане на мрежи за видео наблюдение.
Основната цел на предложеното решение е видео наблюдение на територията с цел опазване на парковото обзавеждане и наблюдение за посегателства върху паметниците на културата, разположени в централната градска градина.
Системата за видео наблюдение позволява следене на потока от хора, разпознаване на лица и анализ на рискови ситуации при масово събиране на хора.
Изпълнението на строително-монтажни работи върху целия обект едновременно е невъзможно, тъй като ще доведе до блокиране на достъпа както до публични институции, а така също и до множество търговски обекти и жилищни сгради, граничещи с обекта на интервенция.
По тази причина е предвидено изпълнението на СМР да бъде поетапно на 6 участъка както следва:
Участък 1: Градинката пред пощада с граница до ул. "Княжеска" – площ 3050 кв.м;
Участък 2: Плочника пред хотел "Дунав плаза", част от градината и кръглия фонтан – площ 5842 кв.м;
Участък 3: Ларгото пред операта – площ 8245 кв. м;
Участък 4: Плочника пред общината, големия фонтан и част от зелените площи на градината – площ 9159 кв.м;
Участък 5: Пешеходната част на ул. "Борисова" пред административната сграда на общината до ул. "К. Иречек" – площ 4406 кв.м;
Участък 6: Последната част от градската градината, която включва правоъгълния фонтан, пространството около паметника на Свободата и овалния малък фонтан – площ 9308 кв. м.
Проектът предвижда рехабилитирана на зелената площ – 15 774 кв.м, рехабилитиране на пешеходни алеи и площади – 38 000кв. м, осигуряване на достъп на хора в неравностойно положение до обектите в централната градска част – за 20 573 човека, изграждане на 30 паркоместа в централната градска част. Освен това монтирането на видеосистема за наблюдение ще намали броя на престъпленията в района.
Проектът е финансират по договор за предоставяне на безвъзмездна финансови помощ по Оперативна програма "Регионално развитие 2007 - 2013 г.", по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG 161PO001/1.4-02/2008, приоритетна ос 1: "Устойчиво интегрирано градско развитие"; Операция 1.4: "Подобряване на физическата среда и превенция на риска".
Общата стойност на проекта е 10 147 032.30 лева, от които безвозмездната помощ от Оперативна програма "Регионално развитие" е 9 293 059.50 лева или 91.58%. Собственият принос на община Русе 853 972.80 лева.
Срокът на изпълнение на проекта е 24 месеца.